V Norsku vyroste největší datové centrum na světě, pohánět ho má jen energie z obnovitelných zdrojů

vkr

16. 08. 2017 • 00:22

Norsko-americká korporace Kolos plánuje postavit v norském městečku Ballangen největší světové datové centrum „Kolos“. Datová pevnost plánuje plně využívat místní levnou obnovitelnou energii, chladné a vlhké prostředí vhodné pro korekci teplot serverů či blízkost místní univerzity, jejíž absolventi by měli nalézt v projektu práci. 

Server BBC uvádí, že okolní prostředí je pro Kolos takřka ideální. Chladný vzduch bude servery přirozeně chladit, pokud se však budou i přesto přehřívat, poslouží jako záložní systém studená voda. Infrastruktura na místě včetně podzemních optických kabelů a železnice je již zavedená. A okolí budoucího datacentra tvoří kopce a vodní hladiny, přirozené prostředí, které brání živelným pohromám. Bude to pevnost pro data, uvedla firma. 

Tou největší výhodou je však levná, obnovitelná a stabilní energie z okolních vodních a větrných elektráren. „Je to doslova místo s nejlevnější elektrickou energií v celé Evropě a sto procent této energie je z obnovitelných zdrojů,“ uvedl výkonný ředitel Kolosu Mark Robinson.

Nevýhod je jako šafránu. Idylu kazí jen fakt, že datové centrum bude v regionu s největší nemocností v zemi. Robinson nicméně řekl, že přínosy nového datacentra pro místní ekonomiku snad pomohou situaci zlepšit.

Kolos bude zpočátku spotřebovávat „jen“ 70 megawattů (MW), postupně by však svou spotřebu měl navýšit až na tisíc megawattů. Tím se dostane na srovnatelnou úroveň obřího datového centra společnosti Amazon ve Virginii, objekt internetového prodejce zboží je rozprostřen na několika vzdálených stanicích. Jiná obří datová centra mají spotřebu okolo 200 MW.

Společnost Kolos uvedla, že výstavba vytvoří dva až tři tisíce nových pracovních míst, subdodavatelsky pak podpoří deset až patnáct tisíc pracovních pozic.

Konzultační firma Gartner k projektu řekla, že je velmi nepravděpodobné, že by Kolos nenašel dostatek zákazníků. „Riziko, že firmy spěchají s výstavbou nových kapacit, která následně trh nevyužije, bude přítomné vždycky. Nicméně z pohledu datových center je těžké si představit pokles poptávky," uvedla konzultační společnost. 

„Je zde příslib masivního rozšíření internetu věcí, miliony senzorů budou generovat informace, které budou muset být někde zpracovávány. Takže pokud velmi brzy nepřijdeme na to, jak masivně zkomprimovat data, tak budeme potřebovat zdroje, které projekty jako je Kolos nabízejí,“ uvádí Gartner.

SDÍLET