Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V ománské poušti se simuluje pobyt lidí na Marsu, experiment má ověřit technologie pro přežití

V ománské poušti se simuluje pobyt lidí na Marsu, experiment má ověřit technologie pro přežití

V ománské poušti pokračuje simulační projekt, při němž se má ověřit technologie, s níž se počítá pro expedici na Mars. Podmínky v Ománu jsou podobné těm, které čekají astronauty na rudé planetě. Projektu se podle agentury AP účastní 200 vědců z 25 zemí.

Plány na vyslání lidí na Mars se zabývá vědecký svět v mnoha státech a Elon Musk, jehož firma SpaceX tento týden vyslala do vesmíru nejsilnější raketový nosič Falcon Heavy, si myslí, že by se lidé mohli po Marsu projít za několik desítek let.

Astronauti ve skafandrech v Ománu zatím testovali funkčnost georadaru. Jeden z nich Kartik Kumar řekl, že dalším krokem bude vyřešit problémy, které se netýkají technologie. Například potíže, jež vyvolává izolace, nebo reakce při náhlých zdravotních problémech.

Mnoho užitečných dovedností se učí astronauti na mezinárodní vesmírné stanici (ISS), ale velká část přípravy na meziplanetární lety se odehrává na Zemi.

Poušť v ománské provincii Zufár je jedním z nejpustších míst na Zemi. Za teplot, které dosahují i 51 stupňů Celsia, přežívá minimum zvířat i rostlin. Základna pro simulaci pobytu na Marsu leží na východním okraji pouště. Jde o větší nafukovací buňku obklopenou menšími kontejnery, v nich jsou laboratoře a prostory pro personál.

Simulační projekt AMADEE-18 má poskytnout prostor pro otestování technologie a systémů, které mají udržet astronauty na Marsu při životě. Na místě v Ománu je podle ománských sdělovacích prostředků 16 vědců z Francie, Německa, Španělska, Nizozemska, Portugalska a také zástupce ománské astronomické společnosti.

První fáze projektu začala 31. ledna, druhá bude pokračovat od 9. února do 1. března. Při ní budou monitorováni astronauti, kteří budou v přísné izolaci. Počítá se s provedením 19 experimentů, mezi nimiž bude sbírání vzorků, přesuny robotů a schopnost odesílat informace do informačního střediska, které bylo zřízeno v Rakousku.

AMADEE-18 se označuje za mimořádně ambiciózní projekt spojený s plány expedice na Mars. Předcházely mu experimenty na ledovci v Alpách, v jeskynních prostorách ve Španělsku a také v poušti v Maroku. Simulační projekt financovali hlavně soukromí dárci a přišel na půl milionu eur (více než 12 miliard Kč).

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1