V Paříži vydražili čínskou vázu za rekordní sumu. Částka se vyšplhala na 415 milionů Kč | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Paříži vydražili čínskou vázu za rekordní sumu. Částka se vyšplhala na 415 milionů Kč

V Paříži vydražili čínskou vázu za rekordní sumu. Částka se vyšplhala na 415 milionů Kč

Za 16,2 milionu eur (přibližně 415 milionů Kč) vydražila dnes v Paříži aukční síň Sotheby's čínskou porcelánovou vázu z 18. století, která ležela několik desetiletí zapomenutá na půdě vekovského domu. Informovala o tom agentura AFP.

Váza byla vytvořena v dílně, která pracovala pod patronátem císaře Čchien-lunga, pátého panovníka mandžuské dynastie Čching. Získal ji čínský zájemce, který sám pořádá dražby. Částka, za kterou vázu koupil, se stala „rekordem za dílo prodané Sotheby's v Paříži... a rekordní sumou, za níž byl ve Francii kdy prodán artefakt z porcelánu,“ informoval aukční dům.

Před dražbou byla cena draženého předmětu odhadována na 500.000 až 700.000 eur (12,8 až 17,9 milionů Kč). Perfektně zachovalou vázu zdobí polychromovaný dekor, v němž převládají růžové tóny. Krajinu zaplňují daňci, jeřáby, pokroucené borovice a vrcholky hor zahalené mlhou.

„Je to jediná váza s takovými detaily, o níž víme. Jedná se o mimořádné umělecké dílo. Její nález se dá přirovnat k tomu, jako by někdo objevil Caravaggia,“ zdůraznil během prezentace předmětu Olivier Valmier, dražitel, který se specializuje na asijské umění.

Předchozí majitel vázu do Sotheby's přivezl v krabici na boty. Do Francie se dostala na konci 19. století. Do současnosti ležela na půdě venkovského domu rodiny, která vzácnost nedocenila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.