V Paříži vydražili čínskou vázu za rekordní sumu. Částka se vyšplhala na 415 milionů Kč | info.cz

Články odjinud

V Paříži vydražili čínskou vázu za rekordní sumu. Částka se vyšplhala na 415 milionů Kč

Za 16,2 milionu eur (přibližně 415 milionů Kč) vydražila dnes v Paříži aukční síň Sotheby's čínskou porcelánovou vázu z 18. století, která ležela několik desetiletí zapomenutá na půdě vekovského domu. Informovala o tom agentura AFP.

Váza byla vytvořena v dílně, která pracovala pod patronátem císaře Čchien-lunga, pátého panovníka mandžuské dynastie Čching. Získal ji čínský zájemce, který sám pořádá dražby. Částka, za kterou vázu koupil, se stala „rekordem za dílo prodané Sotheby's v Paříži... a rekordní sumou, za níž byl ve Francii kdy prodán artefakt z porcelánu,“ informoval aukční dům.

Před dražbou byla cena draženého předmětu odhadována na 500.000 až 700.000 eur (12,8 až 17,9 milionů Kč). Perfektně zachovalou vázu zdobí polychromovaný dekor, v němž převládají růžové tóny. Krajinu zaplňují daňci, jeřáby, pokroucené borovice a vrcholky hor zahalené mlhou.

„Je to jediná váza s takovými detaily, o níž víme. Jedná se o mimořádné umělecké dílo. Její nález se dá přirovnat k tomu, jako by někdo objevil Caravaggia,“ zdůraznil během prezentace předmětu Olivier Valmier, dražitel, který se specializuje na asijské umění.

Předchozí majitel vázu do Sotheby's přivezl v krabici na boty. Do Francie se dostala na konci 19. století. Do současnosti ležela na půdě venkovského domu rodiny, která vzácnost nedocenila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud