V práci lidi už brzo vystřídají roboti. Vlády budou muset řešit, jak se vypořádat s vysokou nezaměstnaností | info.cz

Články odjinud

V práci lidi už brzo vystřídají roboti. Vlády budou muset řešit, jak se vypořádat s vysokou nezaměstnaností

Ženské kvóty ve firmách, které budí v posledních letech rozporuplné reakce, možná v budoucnosti nahradí kvóty pro lidi. S nástupem tzv. průmyslu 4.0 totiž roboti nahradí část dosavadních zaměstanců. Vlády tak podle studie Mezinárodní asociace právníků zřejmě budou muset sáhnout po regulacích, které zmírní vysokou nezaměstnanost. 

Nahrazování práce roboty už začalo. Japonský hotel ve městě Sasebo přenechává umělé inteligenci klasické lidské práce. Stroje tam uklízí pokoje, komunikují s hosty ve třech světových jazycích, připravují jídlo nebo se starají o odvoz zavazadel.

A roboti se budou vyplácet čím dál více. Zatímco hodina práce dělníka v německé automobilce stojí firmu v přepočtu přes 1000 korun, cena za stejný čas provozu robota vyjde na 135 až 213 korun. U robota navíc zaměstnavatel neriskuje výpadek kvůli mateřství, nemoci nebo stávce.

List The Guardian uvádí, že roboti v budoucnu nahradí až třetinu míst pro vysokoškolsky vzdělané zaměstnance. V ohrožení jsou například i právníci. Právě jejich asociace vypracovala studii, která radí, jak se s náhlou ztrátou potřeby angažovat lidskou pracovní sílu vypořádat.

 „Stát může zavést něco jako kvóty pro lidi nebo zřídit značku, která bude říkat, že produkt vyrobil člověk,“ navrhuje studie a dodává, že na zmíněné označení „made by humans“ by vlády mohly navázat i zdanění robotické práce.

Robotizace navíc nezpůsobí problémy jen s nezaměstnaností. Nová bude muset být i legislativa ohledně úrazů způsobených umělou inteligencí. To se týká hlavně samořídicích vozidel. Zatím není jasné, jak by to vypadalo v případě nehody a kdo by případně třeba platil pojištění.

Dosud nejdál v nahrazování lidské síly roboty jsou v Jižní Koreji. Tam na deset tisíc zaměstnanců připadá 437 robotů. Například v Japonsku je jich 323, v Německu „jen“ 282.

Podle zprávy výzkumné společnosti Forrester zanikne v USA v následujících deseti letech na 25 milionů pracovních pozic právě kvůli robotům. Tento úbytek přitom představuje jen stěží zanedbatelných patnáct procent americké pracovní síly. Do debaty ohledně automatizace pracovního procesu v USA se proto nedávno zapojil i tamní ministr financí Steven Mnuchin. Ten uvedl, že umělé inteligenci bude trvat dalších sto let, než eliminuje lidská pracovní místa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud