V prestižní Carnegie Hall vystoupil romský pianista Kačo. Sebe za představitele romské hudby nepovažuje | info.cz

Články odjinud

V prestižní Carnegie Hall vystoupil romský pianista Kačo. Sebe za představitele romské hudby nepovažuje

V jedné z nejznámějších amerických koncertních síní, newyorské Carnegie Hall, ve čtvrtek vystoupil romský pianista a skladatel Tomáš Kačo. Hudebník původem z Nového Jičína, který kombinuje směs klasické hudby, jazzu a romské muziky, ve svém sólovém koncertu s podtitulem Cikánská duše představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina.

Absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, pražské AMU a prestižní hudební školy Berklee v Bostonu pochází ze 12 dětí. K hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na „rozladěné, staré, polorozbité pianino,“ které měli doma.

Sám se ale nepovažuje za představitele romské hudby nebo České republiky. „Tyhle věci, to je to škatulkování. Do Carnegie jdu s tím, že budu reprezentovat sám sebe. Budu hrát hudbu, která není romská, která není česká, která není klasická, která není jazzová. Podle mého názoru nemá žádnou škatulku,“ uvedl Kačo s tím, že každý z posluchačů si tak z jeho vystoupení může vzít, co chce.

Hudebník už vystupoval v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii nebo v Izraeli. V květnu se představí na festivalu Pražské jaro.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud