Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA povolili těhotným ženám beztrestně vraždit. Kontroverzní zákon schválili politici omylem

V USA povolili těhotným ženám beztrestně vraždit. Kontroverzní zákon schválili politici omylem

Těhotné ženy mohou legálně vraždit – zákon tohoto znění nedávno vydali politici v americkém státě New Hampshire. Do nového nařízení se bizarní klička dostala omylem. Nikdo z místních politiků si jí ale nevšiml a zákon tak prošel klasickým schvalovacím procesem.

Nové nařízení, se kterým přišli republikáni, mělo postihnout podle deníku Huffington Post křehkou hranici mezi tím, kdy se z plodu v matčině lůně stává člověk. Nový zákon tento přerod stanovil na 20. týden těhotenství, po kterém se bude smrt plodu vyšetřovat jako vražda nebo zabití člověka. Podobná legislativa už funguje v 38 dalších státech USA.

I tento zákon ale potřeboval své výjimky. Mohou totiž nastat případy, kdy žena například musí potrat ve vysokém stupni těhotenství podstoupit ze zdravotních důvodů. V tom případě zákonodárci nechtěli matku trestat. Do zákona tedy vložili výjimku, dle které těhotná žena nebo její lékaři mohou legálně vykonat vraždu druhého stupně a že za zabití nebo napomáhání sebevraždě nebudou souzeni.

Výjimka ale byla naformulovaná tak nepřesně, že nebylo jasné, na jaké zabití se vlastně vztahuje. Právníci, kteří si chyby v zákoně všimli, na ni proto okamžitě politiky upozornili. Bylo to nicméně až po tom, co zákon prošel hlasováním.

Zákonodárci a experti ale uklidňovali, že v zákoně existují pravidla, která upozorňují na to, že zákony se nemůžou vykládat doslova, pokud by vyznívaly absurdně. Odborníci přesto chtěli předejít situaci, kdy nějaká žena kličky v zákonu použije k tomu, aby se například zbavila nepohodlného manžela a vydávala to za své právo dle legislativy. Tento týden tak k zákonu připojili dodatečnou úpravu, která výjimku upřesňuje.

„Návrh zákona skutečně umožňuje asistovanou sebevraždu a povoluje těhotným ženám spáchat beztrestně vraždu. Sice to nebylo záměrem legislativní úpravy, ale přesně tak zákon vyznívá,“ okomentoval bizarní nařízení republikánský politik J. R. Hoell. Již opravený zákon se už dostal ke guvernérovi a po jeho podpisu může začít platit od ledna 2018.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744