Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka o bitcoin vrcholí, jde o důvěru i velké peníze. Krize se může vrátit, varuje expert

Válka o bitcoin vrcholí, jde o důvěru i velké peníze. Krize se může vrátit, varuje expert

Bitcoin na rozcestí, občanská válka kryptoměn. Titulky, které v poslední době vystrašily technologickou komunitu, naznačovaly, že virtuální měna čelí asi největší výzvě své existence. Rozhodovalo se o jejím budoucím směřování, přičemž vývojáři a tzv. těžaři měli značně odlišné představy. Nyní se situace uklidňuje a krize pomalu končí. „Obě strany už se usnesly na řešení,“ komentuje v rozhovoru pro INFO.CZ Pavel Ševčík z Paralelní Polis, která patří k průkopníkům Bitcoinu v Česku.

Bitcoin zažil v posledních letech ohromný rozmach. Jeho tržní hodnota sahá k 880 miliardám korun. Další rozvoj však brzdí vnitřní regulace. Mezi ně patří například omezení počtu transakcí, které systém zvládne zpracovat za určitý čas.

Limity plní bezpečnostní funkci. Chrání decentralizaci Bitcoinu a znemožňují, aby trh ovládl jeden velký hráč. Rizikem je například Čína, která by mohla nasadit výkonné superpočítače, proti kterým by běžní uživatelé byli bezbranní.

Velkým těžařům – lidem, kteří svou drahou techniku „propůjčují“ k ověřování jednotlivých transakcí výměnou za zisk bitcoinů do vlastní kapsy – však stávající limity vadí, a tak prosazovali úplnou deregulaci. Přeci jenom, jde jim o jejich příjem.

Proti tomu konzervativní jádro vývojářů přišlo s optimalizací – s takzvaným Segregated Witness (zkráceně SegWit), kolem kterého se celý aktuální spor točí. Jedná se o změnu nastavené politiky, která nyní platí. Kvůli sporu hrozilo, že se Bitcoin rozdělí na dvě měny, což by mohlo poškodit jeho pověst a vyvolat dramatické kolísání kurzu.

Podle Ševčíka to však nyní (klíčové datum mělo být 1. srpen 2017) vypadá optimisticky. „Zdá se, že se bojující strany už usnesly na řešení pod označením SegWit. Myslím, že nějaká deregulace nebo další regulace není příliš žádaná,“ prohlašuje v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jaké je vlastně pozadí celého sporu?

Velcí těžaři chtěli navýšit velikost bloku z 1 MB na dvojnásobek nebo víc (do bloku se ukládají jednotlivé transakce, jeho velikost určuje, kolik jich je možné provést v určitém čase - pozn. redakce). Tohle řešení je do budoucna pořád na stole. V budoucnu to bude asi jediná možnost, jak řešit problémy s omezenou kapacitou sítě. Ten spor však byl podle mě vyvolaný uměle, aby na tom vydělali někteří těžaři. Konkrétně ViaBTC, což jsou čínští mineři (těžaři, pozn. redakce) a Roger Ver, který má pod sebou Bitcoin.com. Těm šlo o oddálení SegWitu, aby vydělávali na plných blocích a vysokých transakčních poplatcích.

Je podle vás nyní Bitcoin stabilní měna?

Posledních tři čtvrtě roku, kdy jsou známé tyto problémy, rostla hodnota Bitcoinu a jeho tržní kapitalizace. Obecně se Bitcoin rozšiřuje a akceptuje ho stále více malých či větších firem. V Česku například Alza. Technologii zkoumají i velcí hráči jako Microsoft či IBM. Podle mě tedy stabilní je. Nemůže přijít někdo, kdo by řekl, že nefunguje, protože už se ví, že to není pravda.

„Pokud to dopadne, jak to nyní vypadá, budou vítězi uživatelé.“
Pavel Ševčík, Paralelní Polis

Pomůže bitcoinu v tomhle směru i úspěšné překonání této krize?

Těžko říct. Nechtěl bych říkat, že krize pomohla, ale vyjasnilo se, kdo je v rámci bitcoinové komunity na jaké straně a jak systém funguje. Ujasnilo se také, kdo má v rukou moc ovlivňovat, jak Bitcoin bude dál vypadat. Jestli to jsou těžaři, uživatelé, nebo někdo jiný. Díky tomu by mohlo být bitcoinové prostředí na delší dobu stabilní, protože přijdou další vylepšení a bude jasné, jak systém postavit, aby ho většina přijala.

Kdo je tedy vítězem sporu? Jsou to běžní uživatelé, nebo velcí těžaři?

Pokud to dopadne, jak to nyní vypadá, budou vítězi uživatelé. Po několika měsících dostanou vylepšení, které zlepší propustnost sítě a které je dlouhodobě potřeba. Částečně si utrhli kus i mineři, kteří dlouho shrabávali vysoké poplatky. Ale asi bych je neoznačil za vítěze sporu.

Říkáte, že je možné, že se návrh na deregulaci vrátí. Pojďme tedy spekulovat. Pokud by došlo na scénář, že by se Bitcoin rozdělil na dva nebo více rozdílných systémů, co by to znamenalo pro uživatele?

Dobře to vidíme na příkladu Etherea (druhá největší kryptoměna dneška - pozn. redakce). To se rozdělilo na dvě samostatné měny – Ethereum a Ethereum Classic. Pokud by se Bitcoiny rozdělily, uživatelé by měli oba dva. Následně by záleželo, jakou by která varianta získala tržní podporu. Těžko říct, na jakou stranu by se trh přiklonil. Oba Bitcoiny by ale byly na burze. Nové situaci by se musely přizpůsobit také elektronické peněženky.

Co je Bitcoin?
Bitcoin je internetová platební síť a v ní používaná kryptoměna. Unikátnost spočívá v naprosté decentralizaci. Měnu nelze padělat, není možní ani ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Bitcoin v roce 2009 vytvořil člověk nebo skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

Otřáslo by rozdělení Bitcoinu důvěrou v něj?

Určitě by to ohrozilo důvěru v měnu. Mohlo by dojít i k tomu, že Bitcoin ztratí na ceně.

Bitcoin stále používá relativně malá skupina lidí. Jaké následky by mělo jeho rozdělení na ekonomiku?

Právě kvůli malému rozšíření by byl dopad zřejmě minimální. Rozhodně nemůžeme očekávat bankroty firem. Společnosti, které bitcoin využívají, by se ale musely adaptovat, což vyžaduje nemalé úsilí a také finanční náklady.

Na co by si musel při takové změně dávat pozor člověk, který Bitcoiny používá? Nebo je to investiční příležitost?

Uživatel během dělení nesmí provádět žádné finanční operace. On sám by o peníze nepřišel, ale přišel by o ně adresát, protože by se transakce neuskutečnila.

Dobře, na nějakou dobu tedy přestanu platit Bitcoinem. Jak se dozvím, že je po všem a můžu se vrátit k běžnému provozu?

To je problém, protože se to zřejmě nedozvíte. Pokud se v tom prostředí nepohybujete a nesledujete dění, neexistuje žádný způsob, jak vám dát vědět.

Není právě tohle důvodem, který brání většímu rozšíření Bitcoinu jako platidla?

Nemyslím si. Podobné krize v budoucnu budou spíše výjimečné. Nyní jsou způsobené tím, že je Bitcoin stále ještě mladá měna. Až bude rozšířenější a bude mít více uživatelů, tak se to změní.

„Kryptoměny se budou rozšiřovat a bude jich daleko víc. Každá bude mít jiné využití. Jedna bude více anonymní, druhá zase vhodnější pro rychlé transakce.“
Pavel Ševčík, Paralelní Polis

Je pravděpodobné, že k rozdělení Bitcoinu v budoucnu skutečně dojde?

To se nedá odhadnout. Minulý týden to ještě bylo tak padesát na padesát. Teď je ta šance asi desetiprocentní. Prognózy se ale mění ze dne na den. Celou komunitu ovlivňují rozhodnutí uživatelů.

Když se podávám na kryptoměny obecně, jaká je podle vás čeká budoucnost?

Myslím, že dobrá. Budou se dále rozšiřovat a bude jich daleko víc. Nevěřím, že budeme mít jen jednu kryptoměnu. Naopak každá bude mít jiné využití. Jedna bude více anonymní, druhá zase vhodnější pro rychlé transakce.

Bude to pro uživatele výhodnější? Neztratí se v tom?

Pokud se podaří vyvinout systém, v němž půjdou jednotlivé měny rychle měnit, tak to výhodnější bude. Věřím, že pak bude dopad kryptoměn ještě větší. V ideálním případě bude mít člověk v telefonu aplikaci, která vyhodnotí, jaká měna je pro platbu vhodná a uživatel vůbec nebude muset řešit, čím zrovna platí.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1