Vary vyhrál koprodukční film rumunského režiséra. Snímek popisuje etnický masakr z 2. sv. války | info.cz

Články odjinud

Vary vyhrál koprodukční film rumunského režiséra. Snímek popisuje etnický masakr z 2. sv. války

V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a dnes za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

"Pokud národ ukážete jako viníka něčeho hrozného, mnohem více to diváky vede k zamyšlení. Nad odpovědností a vůbec rizikem, že se něco takového může stát," vysvětlil Jude. Snímek z hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu měl v hotelu Thermal světovou premiéru. Jeho hrdinkou je mladá umělkyně, která připravuje rekonstrukci skutečné události z roku 1941. Rumunská administrativa tehdy prostřednictvím rumunské armády na východní frontě spáchala etnický masakr na Židech a na Romech.

Rumunský holokaust je podle režiséra v zemi dosud částečně tabu. Pod vlivem dřívější propagandy si někteří Rumuni dosud nechtějí připouštět, že až do roku 1944 stálo Rumunsko ve druhé světové válce na straně nacistického Německa. "Nechtěl jsem ale natočit historický film. Vražda tisíců lidí se ani nedá ve filmu zobrazit. Chtěl jsem, aby to téma z historie určitým způsobem rezonovalo se současnosti," řekl Jude. Předpokládá, že se film v Rumunsku dočká smíšeného přijetí.

V hlavních rolích filmu se objevila Ioana Iacobová, Alexandru Dabija nebo Alex Bogdan.

Koproducenty filmu byly Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Německo. S Velkou cenou festivalu je spojena odměna 25.000 dolarů (559 000 korun), která patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Film dnes získal i cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud