Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Včelka Mája v seriálu pro děti vyjeveně zírala na obří penis. Jenom vtípek, kaje se studio

Včelka Mája v seriálu pro děti vyjeveně zírala na obří penis. Jenom vtípek, kaje se studio

Bouřlivou debatu vyvolala rozlícená matka, kterou naštvala nová verze seriálu Včelka Mája. Prý malým dětem ukazuje obrázek mužského přirození. Spousta ochránců dobrých mravů s ní souhlasí, ale ještě větší zástupy z ní mají srandu.

„Jsem znechucená. Dávejte si prosím pozor, na co vaše děti koukají!! Tohle je Včelka Mája, 35. díl, stopla jsem si to, abyste všichni viděli, že nelžu a obrázek nefalšuju,“ napsala Chey Robinson na Facebook a přiložila obrázek ze zastaveného seriálu. Asi nečekala, že se strhne taková bouře. Nebo jen bouře ve sklenici vody?

Pod jejím příspěvkem na Facebooku se nahromadilo 3500 odpovědí a 13 tisíc lidí ho sdílelo dál. Většina z nich se shodne, že to obrázek penisu je. Někteří to vidí se stejnou hrůzou jako kosmetička Chey a bojí se, že jejich děti mohou utrpět psychickou újmu.

„Bože, Američani jsou takoví pokrytci!!!! Dítě to pozná, jen pokud už někdy vidělo ztopořený penis. Stěžovat si může jen zkažený dospělý,“ soudí Frieda Kenter z Holandska. Právě odtamtud nová verze seriálu pochází.

Jiní to mají za nevinný vtípek pro rodiče, kteří často musejí sledovat oblíbené seriály svých ratolestí pořád dokola.

To následně potvrdilo i vyjádření studia, které za pohádkou stojí. „Zcela nevhodný obrázek se objevil ve čtyřsekundové scéně jedné z celkem 78 epizod. Zjevně se jedná o velmi špatný vtip někoho ze 150 umělců, kteří na seriálu pracují,“ uvedla společnost dle webu Variety.

Čtěte víc na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1