Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Finsku zkusili experiment s garantovaným příjmem. Zatím má překvapivé výsledky

Ve Finsku zkusili experiment s garantovaným příjmem. Zatím má překvapivé výsledky

Ve Finsku letos započali zajímavý experiment. Dvěma tisícům nezaměstnaným lidem dávají úřady měsíčně 560 eur (v přepočtu zhruba 15 tisíc korun), a to místo jejich dosavadních sociálních dávek. Zatímco u dávek hrozilo, že v případě, že najdou práci, tak o peníze od státu přijdou, univerzální příjem budou po dobu dvou let dostávat, i když budou vedle vydělávat.  Pokus má ukázat, zda by se tím dalo bojovat s dlouhodobou nezaměstnaností. Některým lidem se totiž nevyplatí pracovat, pokud dostávají sociální dávky a do práce se nehrnou.

Marjukha Turenová z finské agentury sociálního zabezpečení vysvětluje, že je takový systém byrokraticky méně náročný a kromě finanční pomoci má experiment důležitý dopad také na duševní zdraví, píše The Independent.

„Byla tu jedna žena a ta říkala: pokaždé, když mi zazvonil telefon, jsem se bála, že volá pracovní úřad a nabídne mi práci,“ říká Rurunenová. Tato žena ale nemohla pracovat, protože se starala o nemohoucí rodiče. S garantovaným příjmem už se nemusí stresovat. „Tento experiment má nepřímý dopad na úroveň stresu, duševní zdraví a podobně,“ dodává.

V pilotním projektu účastníci nemusí mít strach, že ztratí sociální dávky, když si najdou práci. Tento problém je ve Finsku díky štědrému sociálnímu systému obzvláště palčivý. Středopravicová vláda zkoumá, zda by problém nezaměstnanosti univerzální garantovaný příjem neřešil.

Nezaměstnanost se ve Finsku už dva roky drží na 8 procentech. Průměrný plat činí 3500 eur – zhruba 93 tisíc korun. Podobný projekt garantovaného příjmu chystá také kanadská provincie Ontario. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1