Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Francii vyšel nový průvodce po Evropské unii pro děti. Británie už v něm chybí

Ve Francii vyšel nový průvodce po Evropské unii pro děti. Británie už v něm chybí

V oblíbených francouzských naučných publikacích pro děti Petit Guide již není Británie členem Evropské unie, povšiml si britský deník The Independent. Malí Francouzi se tak už nyní dozvídají, že unii tvoří 27 států, ačkoli Spojené království z evropského bloku dosud nevystoupilo. To se stane pravděpodobně až v roce 2019.

Osmistránkový průvodce Evropskou unií, určený školákům, poprvé vyšel v roce 2007. Aktualizovanou verzi vydalo nakladatelství Aedis podle The Independent letos v květnu, patrně aby se v ní odrazil takzvaný brexit, oficiálně zahájený koncem března. Každý členský stát EU je na mapě označený barevně a je k němu přiřazená vlajka, s výjimkou Británie.

V knize se také píše, že „Evropská unie každý den umožňuje svým občanům studovat, cestovat a pracovat v členské zemi, jakou si vyberou, to vše bez nutnosti pasu“. Publikace v tomto znění bez Velké Británie jako člena EU vyšla letos v květnu. Vystoupení Británie z Unie se ale plánuje pravděpodobně až na rok 2019.

I podle této publikace to vypadá, že Francouzi se už nemohou brexitu dočkat, ačkoli se o něm ještě ani pořádně nezačalo jednat. Mnoho francouzských politiků prý nyní totiž předpokládá, že vystoupení Británie z evropského svazku přinese Francii nové kvalitní zaměstnance, kteří před lety odjeli za prací na Britské ostrovy. Stát také už láká firmy a banky, aby v rámci udržení výhod členství v EU přesídlily do Francie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1