Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Francii zakázali příliš hubené modelky. Musí mít nově potvrzení lékaře, že jsou zdravé

Ve Francii zakázali příliš hubené modelky. Musí mít nově potvrzení lékaře, že jsou zdravé

„Jste moc hubená, pro nás pracovat nemůžete,“ – tuto větu možná už brzo budou slýchat modelky ve Francii. Nový zákon tam totiž zakazuje, aby „nezdravě“ hubené dívky předváděly oblečení. Pokud se budou ucházet o chůzi po molu, musí nově předložit lékařské osvědčení i takzvaný Body Mass Index (BMI), který určuje obezitu nebo naopak podvýživu. Francie tak následuje jiné země, které podobná opatření zavedly již v minulosti.

Francouzský ministr zdravotnictví Marisol Touraine podle BBC tvrdí, že novým nařízením chce zmírnit propagaci nezdravého životního stylu a bojovat proti stálému rozšiřování poruch příjmu potravy. Příliš hubené modelky podle něj nastavují ostatním nesplnitelný ideál „krásy“, který může u dívek vést právě k depresím, anorexii nebo bulimii.

Podle nového návrhu musí potvrzení o zdraví dívky vydat lékař, který při rozhodování přihlédne také k výši jejího BMI. Ten se vypočítává poměrem váhy a výšky, respektive hmotností v kilogramech vydělenou druhou mocninou výšky člověka v metrech. Podváhu má každý, jehož výsledek je pod hodnotou 18,5. Nadváha je naopak od indexu 25 a výše.

Zaměstnavatelé, kteří dovolí, aby pro ně módu předváděl někdo bez zdravotního potvrzení, zaplatí pokutu až 75 tisíc euro (přes dva miliony korun). Nový zákon krom toho nařizuje, aby u retušovaných fotek byla nyní poznámka, že jsou počítačově upravené.

Francie není první zemí, která podobné nařízení zavádí. Zákon proti příliš hubeným modelkám platí už v Itálii, Španělsku a Izraeli.

Anorexií trpí ve Francii až 40 tisíc lidí. 90 % z nich jsou ženy. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1