Ve Fukušimě naměřili nejsilnější záření od jaderné havárie v roce 2011 | info.cz

Články odjinud

Ve Fukušimě naměřili nejsilnější záření od jaderné havárie v roce 2011

Od havárie v jaderné elektrárně Fukušima, kterou způsobila ničivá vlna tsunami, v březnu uplyne šest let. Úroveň radiace v poničených blocích zůstává stále vysoká. V jednom z reaktorů dokonce japonská společnost Tepco naměřila vůbec nejvyšší hodnoty záření od roku 2011.

V tlakové nádobě jednoho ze tří reaktorů poškozených během ničivé havárie elektrárny naměřila společnost záření v hodnotě 530 sievertů za hodinu. Jedná se o absolutní rekord v měření, který mnohonásobně překonal poslední naměřené maximum (73 sievertů za hodinu).

Tak vysoká úroveň radiace zaskočila provozovatele elektrárny i experty, kteří ji označují jako něco „nemyslitelného“. Aby špatných zpráv nebylo málo, společnost zároveň oznámila, že v obalu tlakové nádoby téhož reaktoru objevila metr širokou díru, kterou do něho pravděpodobně vypálilo roztavené jaderné palivo, k jehož poničení došlo poté, co vlna tsunami vyřadila chladící systémy. K definitivnímu určení příčiny ale bude dle společnosti třeba dalších analýz. 

Zpráva o mimořádném záření bezesporu nepotěšila tisíce dělníků, kteří pracují na odklízení následků jaderné havárie. Radioaktivní záření může být životu nebezpečné, někteří už přitom s vážnými zdravotními důsledky bojují. Společnost se snaží mírnit obavy veřejnosti. Oznámila, že záření ven z reaktoru neuniká.

K havárii ve Fukušimě došlo 11. března 2011, když elektrárnu zalila vlna tsunami, která se vytvořila v důsledku silného zemětřesení. Přírodní katastrofa vyřadila z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si dle ČTK vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob, někteří z nich se už domů vrátit nemohou. 

Guardian uvádí, že dekontaminace a vyřazování jaderné elektrárny z provozu potrvá zhruba 40 let. Náklady na odklízení následků havárie odhadla v prosinci japonská vláda na 21,5 bilionu jenů, tedy 4,8 bilionu korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud