Ve Rwandě přibylo kriticky ohrožených horských goril. Žije jich tam už asi dvacet rodin | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Rwandě přibylo kriticky ohrožených horských goril. Žije jich tam už asi dvacet rodin

Ve Rwandě přibylo kriticky ohrožených horských goril. Žije jich tam už asi dvacet rodin

Ve Rwandě patrně v posledním desetiletí přibylo kriticky ohrožených horských goril. S odvoláním na místní experty o tom informovala agentura Reuters. Zvířata známá z filmu Gorily v mlze hubili pytláci, války a ztráta přirozeného prostředí.

Výsledky sčítání goril zveřejní Kigali v březnu. Již teď se ale zdá, že se populace zvířat rozrostla, řekli odborníci při slavnostním rozšíření národního parku Volcanos. Ten je domovem významné části horských goril celého světa.

„Před sedmi lety jsme měli pouze sedm gorilích rodin. Dnes jich máme 20,“ prohlásil Clare Akamanzi, šéf úřadu zodpovědného za rozvoj a investice.

Rwanda se na gorily snaží nalákat turisty. Vláda ale loni dvojnásobně zdražila povolení k vyhlídkám, což podle průvodců a hoteliérů snížilo počet návštěvníků.

Horské gorily žijí ve vysoko položených oblastech Rwandy, Konga a Ugandy. Ve všech třech zemích se od roku 1989 odehrály různé boje.

Park Volcanos proslavil 30 let starý film Gorily v mlze se Sigourney Weaverovou v hlavní roli americké badatelky Dian Fosseyové. Ta strávila v oblasti studiem goril a jejich ochranou téměř dvacet let. Za obranu zvířat ve sporu s pytláky zřejmě zaplatila životem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.