Ve Vatikánu odhalí sochu, která vznikla v Horní Kalné | info.cz

Články odjinud

Ve Vatikánu odhalí sochu, která vznikla v Horní Kalné

Bronzová socha svatého Řehoře z Nareku od sochaře a výtvarníka Davida Babajana, která vznikla v Horní Kalné na Trutnovsku, by měla být ve čtvrtek 5. dubna slavnostně odhalena v zahradách Vatikánu v Římě.

Sochu převezl do Vatikánu začátkem března. "Zástupci Vatikánu, kteří dílo přebírali, byli nadšeni, překvapeni. Znali sochu podle modelu, ale když viděli tak rozměrný bronz, byli dojati," řekl ČTK Horák.

Socha světce s výraznou bradkou, motivy granátových jablek, knihy a arménských kostelů vznikla za pomoci metody ztraceného vosku. Ve slévárně v Horní Kalné vyrobili nejprve model z vosku, kolem kterého se vytvořil „sarkofág“. Po zahřátí v peci vosk vytekl a místo něj se nalil bronz. Pak slévači formu rozbili a získali hrubý bronzový odlitek, který se musel dál upravovat. Na dokončení sochy pracoval přímo v ateliéru slévárny autor návrhu bronzové sochy David Babajan. „Tentokrát nám to vyšlo skutečně perfektně. Někdy je odlitek pórovatý, ale to nebyl tento případ,“ řekl Horák. Ve slévárně pracovali na výrobě sochy asi půl roku.

Socha svatého Řehoře z Nareku je darem Arménie papeži Františkovi. Francouz s arménskými kořeny David Babajan ČTK již dříve řekl, že současný arménský prezident Serž Sarkisjan daroval papeži Františkovi nejprve sochu malou, papežovi se velmi líbila, a prezident mu nabídl jménem Arménie, že by mohl dostat darem větší. „Souhlasil a dokonce vybral pro sochu místo v zahradě Vatikánu,“ řekl Babajan.

Papež František 23. února 2015, tedy v roce 100. výročí arménské genocidy, potvrdil dekret o prohlášení svatého Řehoře „učitelem univerzální církve“. Podle webu katolické církve www.cirkev.cz se titul učitel církve uděluje některým světcům, jejichž učení a život mají pro život církve mimořádný význam. Teolog, kněz a mnich Řehoř z Nareku žil v druhé polovině 10. století na území historické Arménie, dnešního východního Turecka. Byl také významným básníkem a učencem. Je považován za jednoho z největších autorů arménské literatury.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud