Vědci jsou na stopě chybějícímu článku vesmíru. Věří, že objevili masivní černou díru

Info.cz, adk

05. 09. 2017 • 22:19

Vědci se domnívají, že blízko středu Mléčné dráhy objevili velkou černou díru, která se skrývala v oblaku molekulárního plynu. Předpokládají, že je asi 100tisíckrát větší než Slunce. Podle vědců jde o dosud neobjevený typ černé díry.

Existenci tzv. středně masivních černých děr (IMBH) sice odborníci předpokládali, dosud však o ní neměli jediný přímý důkaz. IMBH mají být chybějícím spojením ve vývoji kosmických objektů a mohou pomoci vysvětlit vznik supermasivních černých děr.

„Je široce akceptováno, že černé díry milionkrát větší než slunce se skrývají v cenrech masivních galaxií. Ale původ těchto supermasivních černých děr je zatím neznámý,“ píše se ve studii, kterou vědecký tým vedený Tomoharem Okou z japonské Keio University publikoval v časopise Nature Astronomy.

Jedna z teorií tvrdí, že právě spojování IMBH v centrech galaxií vede ke vzniku supermasivních černých děr.

Tým popisuje zvláštní molekulární oblak ve středu Mléčné dráhy, který vykazoval neobvyklé vlastnosti. Ty podle něj lze vysvětlit tzv. gravitačním kopnutím, které měl způsobit neviditelný kompaktní objekt. Tím by měla být právě středně masivní černá díra.

Vědci hodlají ve výzkumu pokračovat s nadějí, že domnělou povahu objektu potvrdí. Věří, že identifikace a studium IMBH by vedly k lepšímu pochopení celého vesmíru.

SDÍLET