Vědci provedli unikátní experiment, zakódovali krátké video do DNA bakterie | info.cz

Články odjinud

Vědci provedli unikátní experiment, zakódovali krátké video do DNA bakterie

Americkým vědcům se podařilo dekódovat GIF, který předtím vložili do DNA bakterie Escherichia coli. Do živé buňky naprogramovali slavné záběry běžícího koně Eadwearda Muybridge z konce 19 století. 

Tým z Harvardovy univerzity úspěšně dokončil sérii experimentů, při kterých se snažil modifikovat DNA tak, aby do ní mohl vložit vlastní informace, které následně budou schopni zpětně dekódovat. 

Obraz ruky a krátké video běžícího koně museli vědci nejdříve přenést na nukleotidy (základní stavební kameny nukleonové kyseliny) a spojit je s jednotlivými buňkami. Krátký záznam pak museli dokonce rozdělit do sekvencí a do bakterie a vkládat ho snímek po snímku.

„Informace nejsou obsaženy jen v jedné buňce, každá buňka nese jen fragmenty. Takže jsme pak museli rekonstruovat celý film z různých částí,“ potvrdil doktor Shipman serveru BBC. Vědci byli navíc mile překvapení, že se jim povedlo při dešifrování obrazů dosáhnout až devadesátiprocentní přesnosti.

Tým doufá, že jejich objev najde praktické využití. I když je nepravděpodobné, že by bakterie mohly sloužit jako dlouhodobé uložiště dat, mohly by ledem přinášet důležité informace o prostředí, ve kterém žijí nebo o sobě samých.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud