Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci rozluštili záhadu tajemné mumie z pouště. Mimozemšťan to není, ukázaly testy DNA

Vědci rozluštili záhadu tajemné mumie z pouště. Mimozemšťan to není, ukázaly testy DNA

Vědci po patnácti letech rozluštili záhadu, která obestírala mumifikovanou kostru nalezenou uprostřed chilské pouště Atacama. Dlouhé roky se spekulovalo, zda se jedná o ostatky primáta, člověka nebo dokonce mimozemské formy života. Testy DNA potvrdily, že se jedná o nedonošený lidský plod, který byl ale postižen několika genetickými mutacemi.

Z prvních odhadů se mělo jednat o ostatky dítěte, které zemřelo mezi 6 a 8 rokem věku. Problém však představovala velikost celého náleze, kostra totiž měřila jen 6 centimetrů. Tomu, že by se jednalo o člověka, nenahrávala ani stavba kostí, dlouhá úzká lebka, šikmé oční oblouky a jen 10 párů žeber naznačovalo, že by se mohlo jednat o dosud neznámý druh primáta nebo mimozemskou formu života.

Titěrnou mumii výzkumníci nejdříve považovali za nález, který pochází z dávné minulosti, podle expertízy, kterou provedli o deset let později, je ale stará pouhých 40 let. Právě díky tomu, že DNA nebylo porušené, mohli vědci provést další nezbytné testy.

Vzorky kostní dřeně prokázaly nejen to, že jde plod ženského pohlaví, který trpěl vzácnou poruchou, která způsobuje stárnutí kostí. Podle odborného časopisu Genome Research navíc plod trpěl skeletální dysplazií a skoliózou.

Vědci díky Atě získali mnoho poznatků o genech, které mohou takto závažné poruchy způsobovat. Nyní doufají, že jim tato studie pomůže k rychlejším diagnózám a k lepším metodám léčby pacientům s podobnými genetickými mutacemi.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1