Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci vyvinuli speciální druh banánů. Může zachránit tisíce dětských životů

Vědci vyvinuli speciální druh banánů. Může zachránit tisíce dětských životů

Nedostatek vitaminu A je častou příčinou průjmových onemocnění a spalniček, na jejichž následky ročně zemřou tisíce dětí pocházejících zejména z rozvojových zemí v Africe a v jihovýchodní Asii. Na životně důležitý vitamin obsažený především ve vejcích, rybách a několika druzích ovoce a zeleniny se proto zaměřili vědci z Austrálie. Těm se po deseti letech bádání podařilo vyvinout banány, které jsou pozoruhodné nejen svou zlato-oranžovou barvou, ale i vysokým obsahem vitaminu A. 

Objev, na který jsou vědci náležitě pyšní, je složen ze dvou druhů banánů. První pochází z Papuy Nové Guinei, které obsahují vysoký podíl provitaminu A, druhý je pak světově nejrozšířenější odrůda zvaná Cavendish. Provitamin A se v nových banánech promění ve vitamin, když prochází lidským tělem. Informoval o tom server Newsweek.

Na objevu vědci z Univerzity v Queenslandu pracovali posledních deset let díky finančním prostředkům z nadace Billa a Melindy Gatesových, které dosáhly téměř osmi milionů dolarů. „Za ta léta jsme dokázali vyvinout banán, který dosáhl vynikáních úrovní provitaminu A, a proto jsou zabarvené do zlato-oranžové než do krémové,“ vysvětluje profesor James Dale, který výzkum vedl.

Autoři studie objev považují za „významný milník“ ve snaze zajistit nejchudším obyvatelům světa stravu bohatou na živiny. „Naše věda funguje. V laboratoři i během terénních pokusů v Queenslandu jsme testovali stovky různých genetických variací, dokud jsme nedostali ty nejlepší,“ říká Dale.

720p 480p 360p 240p
Hladomor

Autor studie dodává, že byly „tyto elitní geny“ odeslány ve zkumavkách do Ugandy, kde byly umístěny do místních banánů. Pokusy tak pokračují v zemi, kde by měl objev v budoucnu skutečně pomáhat. Vařené banány jsou totiž pro chudé obyvatele venkovských oblastí v Ugandě základní potravinou.

Na nedostatek vitaminu A každý rok zemře asi 750 tisíc dětí a stovky tisíc dalších oslepne. Zatímco se však nedostatek vitaminu A u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let daří v řadě zemí snižovat, v Ugandě se situace spíš zhoršuje – z 20 procent v roce 2006 se jejich počet o pět let později zvýšil na 38.

„Východoafrický banán na vaření Highland je vynikajícím zdrojem škrobu. Sklízí se zelený, nakrájí se a dusí. Má ale nízký podíl mikroživin, hlavně provitaminu A a železa. Následky nedostatku vitaminu A jsou pak obrovské,“ říká Dale. Vědci proto doufají, že budou ugandští zemědělci pěstovat jejich banány nejpozději v roce 2021. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1