Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která umí předpovědět smrt. Je neuvěřitelně přesná | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která umí předpovědět smrt. Je neuvěřitelně přesná

Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která umí předpovědět smrt. Je neuvěřitelně přesná

Systém, který dokáže předem určit datum úmrtí u smrtelně nemocných pacientů? Ohromující výsledky výzkumu vědců ze Stanfordské univerzity mají znamenat průlom v možnostech paliativní péče. V rámci unikátního projektu se jim podařilo vyvinout umělou inteligenci, která dokáže určit skon terminálního pacienta s vysokou pravděpodobností. U pacientů v paliativní péči, u nichž se předpokládá maximálně 12měsíční doba dožití, dokáže UI určit moment skonu s 90% přesností.

 

Studie shrnující výsledky vědeckého výzkumu nese název Zlepšování paliativní péče prostřednictvím hlubokého poznání (Improving Palliative Care with Deep Learning). Jedinečná metoda využívá dat, která jsou automaticky vyhodnocována speciálním algoritmem. Proces předpovědi je tak zbaven lidského faktoru, který může být ovlivněn emocemi.

Algoritmus, který byl vyvinut s využitím více než dvou milionů záznamů pacientů, provádí výpočet pouze na tvrdých datech. Podle vědců dokáže vysledovat komplexní vzorce, které zdravotnickému personálu unikají. Pilotní projekt je v tuto chvíli testován na akademické zdravotní klinice.

„Studie prokázaly, že lékaři mají sklon přeceňovat prognózy, což vede často k nesouladu mezi přáním pacienta a faktickou péčí na konci života,“ tvrdí vědci. „Nepřesné prognózy lékařů mohou mít nechtěné následky, mezi které patří pacienti, trávící své poslední dny v nemocničním prostředí namísto toho domácího, v blízkosti milovaných osob.“

I přes skvělé výsledky pilotního testování chtějí ještě vědci systému před úplným zavedením do praxe poskytnout další množství dat tak, aby výsledky, které bude produkovat, byly co nejpřesnější a nejspolehlivější.

Výzkumný vědec Kenneth Jung ze Stanfordské univerzity uvedl, že ideální cesta tkví v kombinaci metody hlubokého poznání s faktorem lékaře, která má být zárukou, že nedojde ke slepým lékařským zásahům založeným výhradně na algoritmech. „Z etického i bezpečnostního hlediska tak budeme mít pevnější půdu pod nohama,“ dodává Jung.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.