Vědcům, kteří zkoumají mimozemšťany, chybí procesory. Poptávka po nich stoupla kvůli těžbě kryptoměn | info.cz

Články odjinud

Vědcům, kteří zkoumají mimozemšťany, chybí procesory. Poptávka po nich stoupla kvůli těžbě kryptoměn

Vědci z projektu SETI, který se dlouhodobě zabývá hledáním mimozemských civilizací pomocí radiové komunikace, narazili na problém. Výkonné grafické procesory, které ke své práci potřebují, se kvůli těžbě kryptoměn staly nedostatkovým zbožím.

„Rádi bychom používali nejnovější GPU procesory, ale nemůžeme je sehnat,“ řekl BBC Dan Werthimer. Poptávka po grafických procesorech, které vědci ke své práci potřebují, totiž rapidně vzrostla kvůli těžbě takzvaných kryptoměn. „Omezuje to naše hledání mimozemské inteligence.“

Měny jako je Bitcoin nebo Ethereum se totiž dají těžit pomocí grafických karet, které pak ale chybí na videoherním trhu, ale také například radioastronomům, kteří potřebují zpracovávat velké množství dat.  

„V SETI chceme prozkoumat tolik frekvenčních kanálů, kolik jen budeme moci. My totiž netušíme, na které z nich zachytíme mimozemský signál,“ dodává Werthimer, vedoucí výzkumného centra Berkeley Seti.

U některých radioteleskopů, které chrlí ohromné množství dat, má SETI až 100 GPU karet. Zachytí totiž i ty nejslabší signály, které do sluneční soustavy doputují ze vzdálených částí vesmíru. Většinou se ale jedná o naprosto přirozené jevy, jako je například „pád" hvězdy.

Vědci ale nyní usilují o ještě lepší vybavení, hlavně co se týče zpracování dat v observatořích v západní Virginii a Austrálii. V tom jim ale brání nedostatek techniky. „Získali jsme finanční prostředky a následně kontaktovali obchodníky, ti nám ale neustále opakují, že GPU nemají.“ Výrobce karet Nvidie ale tvrdí, že dělá vše proto, aby poptávku uspokojil.

S nedostatkem karet ale zároveň roste i jejich cena, což zarazilo například vědce z Kalifornské univerzity. „Právě rozšiřujeme náš dalekohled, získali jsme grant od Národní vědecké nadace v USA,“ říká Aaron Parsons. Předpokládaný rozpočet ale kvůli GPU překročí, za poslední tři měsíce se totiž jejich cena zdvojnásobila.

Proč je pro kryptoměny typický rozkmitaný kurz? Čtěte zde>>>

Zemřel Stephen Hawking. Jeho život si můžete připomenout zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud