Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědcům, kteří zkoumají mimozemšťany, chybí procesory. Poptávka po nich stoupla kvůli těžbě kryptoměn

Vědcům, kteří zkoumají mimozemšťany, chybí procesory. Poptávka po nich stoupla kvůli těžbě kryptoměn

Vědci z projektu SETI, který se dlouhodobě zabývá hledáním mimozemských civilizací pomocí radiové komunikace, narazili na problém. Výkonné grafické procesory, které ke své práci potřebují, se kvůli těžbě kryptoměn staly nedostatkovým zbožím.

„Rádi bychom používali nejnovější GPU procesory, ale nemůžeme je sehnat,“ řekl BBC Dan Werthimer. Poptávka po grafických procesorech, které vědci ke své práci potřebují, totiž rapidně vzrostla kvůli těžbě takzvaných kryptoměn. „Omezuje to naše hledání mimozemské inteligence.“

Měny jako je Bitcoin nebo Ethereum se totiž dají těžit pomocí grafických karet, které pak ale chybí na videoherním trhu, ale také například radioastronomům, kteří potřebují zpracovávat velké množství dat.  

„V SETI chceme prozkoumat tolik frekvenčních kanálů, kolik jen budeme moci. My totiž netušíme, na které z nich zachytíme mimozemský signál,“ dodává Werthimer, vedoucí výzkumného centra Berkeley Seti.

U některých radioteleskopů, které chrlí ohromné množství dat, má SETI až 100 GPU karet. Zachytí totiž i ty nejslabší signály, které do sluneční soustavy doputují ze vzdálených částí vesmíru. Většinou se ale jedná o naprosto přirozené jevy, jako je například „pád" hvězdy.

Vědci ale nyní usilují o ještě lepší vybavení, hlavně co se týče zpracování dat v observatořích v západní Virginii a Austrálii. V tom jim ale brání nedostatek techniky. „Získali jsme finanční prostředky a následně kontaktovali obchodníky, ti nám ale neustále opakují, že GPU nemají.“ Výrobce karet Nvidie ale tvrdí, že dělá vše proto, aby poptávku uspokojil.

S nedostatkem karet ale zároveň roste i jejich cena, což zarazilo například vědce z Kalifornské univerzity. „Právě rozšiřujeme náš dalekohled, získali jsme grant od Národní vědecké nadace v USA,“ říká Aaron Parsons. Předpokládaný rozpočet ale kvůli GPU překročí, za poslední tři měsíce se totiž jejich cena zdvojnásobila.

Proč je pro kryptoměny typický rozkmitaný kurz? Čtěte zde>>>

Zemřel Stephen Hawking. Jeho život si můžete připomenout zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1