Vědec očipoval zvířata na italské farmě. Dovedou předvídat přírodní katastrofy, tvrdí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědec očipoval zvířata na italské farmě. Dovedou předvídat přírodní katastrofy, tvrdí

Vědec očipoval zvířata na italské farmě. Dovedou předvídat přírodní katastrofy, tvrdí

Zatímco si přírodní katastrofy často vyžádají desítky lidských obětí, zvířatům se většinou daří přežívat mnohem lépe. I to vedlo vědce Martina Wikelského k domněnce, jestli nedovedou dramatické události předvídat. Nasbíraná data jeho teorii potvrzují.

V minulém roce a letos v lednu zasáhla Itálii série ničivých zemětřesení. Škody dosáhly 23 miliard eur (asi 603 miliard korun), o domov přišly tisíce lidí. Neštěstí ale zároveň znamenalo pro vědce unikátní příležitost otestovat, jak se před katastrofami chovají zvířata.

Martin Wikelski, ředitel německého Institutu Maxe Plancka pro Ornitologii, vyrazil do Itálie a očipoval několik zvířat na vybrané farmě. Pokud by se teorie potvrdila, zvířata by mohla v budoucnu sloužit jako systém včasného varování.

Wikelski očipoval králíka, ovce, krávy, krocany, kuřata a psy. Z dat, která nasbíral, se domnívá, že na jeho teorii skutečně něco může být. Výsledky navíc odpovídají jeho předchozím zjištěním.

Už dřívější Wikelského výzkumy totiž naznačily, že zvěř skutečně dokáže reagovat s předstihem. V letech 2012 až 2014 studoval chování živočichů na Erně. Zjistil, že jejich chování se řídí podle vulkanických erupcí.  

„V noci se vzbudili a nervózně začali pochodovat kolem dokola, ve dne se přesunuli do bezpečných míst,“ cituje ho list The New York Times a dodává, že první reakce přišly čtyři až šest hodin před událostí.

Vědec zatím nemůže svůj výzkum publikovat v prestižních vědeckých časopisech. Na to by potřeboval daleko více dat. Musí si být naprosto jistý, že ve výzkumu nejsou žádné chyby. Větší výzkum by byl o poznání dražší, i tak je ale vědec na stopě zajímavým poznatkům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.