Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědec očipoval zvířata na italské farmě. Dovedou předvídat přírodní katastrofy, tvrdí

Vědec očipoval zvířata na italské farmě. Dovedou předvídat přírodní katastrofy, tvrdí

Zatímco si přírodní katastrofy často vyžádají desítky lidských obětí, zvířatům se většinou daří přežívat mnohem lépe. I to vedlo vědce Martina Wikelského k domněnce, jestli nedovedou dramatické události předvídat. Nasbíraná data jeho teorii potvrzují.

V minulém roce a letos v lednu zasáhla Itálii série ničivých zemětřesení. Škody dosáhly 23 miliard eur (asi 603 miliard korun), o domov přišly tisíce lidí. Neštěstí ale zároveň znamenalo pro vědce unikátní příležitost otestovat, jak se před katastrofami chovají zvířata.

Martin Wikelski, ředitel německého Institutu Maxe Plancka pro Ornitologii, vyrazil do Itálie a očipoval několik zvířat na vybrané farmě. Pokud by se teorie potvrdila, zvířata by mohla v budoucnu sloužit jako systém včasného varování.

Wikelski očipoval králíka, ovce, krávy, krocany, kuřata a psy. Z dat, která nasbíral, se domnívá, že na jeho teorii skutečně něco může být. Výsledky navíc odpovídají jeho předchozím zjištěním.

Už dřívější Wikelského výzkumy totiž naznačily, že zvěř skutečně dokáže reagovat s předstihem. V letech 2012 až 2014 studoval chování živočichů na Erně. Zjistil, že jejich chování se řídí podle vulkanických erupcí.  

„V noci se vzbudili a nervózně začali pochodovat kolem dokola, ve dne se přesunuli do bezpečných míst,“ cituje ho list The New York Times a dodává, že první reakce přišly čtyři až šest hodin před událostí.

Vědec zatím nemůže svůj výzkum publikovat v prestižních vědeckých časopisech. Na to by potřeboval daleko více dat. Musí si být naprosto jistý, že ve výzkumu nejsou žádné chyby. Větší výzkum by byl o poznání dražší, i tak je ale vědec na stopě zajímavým poznatkům.