Velká válka je tu. Do premiéry nové řady Hry o trůny zbývají hodiny | info.cz

Články odjinud

Velká válka je tu. Do premiéry nové řady Hry o trůny zbývají hodiny

Rekordní sledovanost a nejvíce amerických televizních cen Emmy v historii má na kontě fantasy seriál Hra o trůny, který dnešní premiérou vstoupí do sedmé série. Sága o lásce, zradě a boji o moc si získala příznivé recenze mimo jiné za herecké výkony i příběh, od některých si ale vysloužila kritiku za velkou míru násilí.

Od první desetidílné série, která měla premiéru v roce 2011, k zatím poslední šesté, jež se začala vysílat před rokem, ale tvůrci právě v míře násilí a zobrazování nahoty ubrali. Ještě v roce 2012 se přitom Hra o trůny stala druhým nejkrvavějším pořadem v americké televizi, s průměrným počtem 14 mrtvol na jednu epizodu, za seriálem Spartakus.

I sedmá řada podle podtitulu jednoho z trailerů „Velká válka je tu" bude zejména o boji několika rodů o moc, v němž jsou na denním pořádku politické, dynastické a sexuální intriky. Děj se odehrává v mytické říši Západozemí, kde léta a zimy trvají celé roky. Středověkou atmosféru kolem statečných a drsných rytířů doplňují draci či Bílí chodci, jakási ledová zombie.

Druhý trailer ke Hře o trůny autor: Youtube.com/HBO

Česká televize odvysílala první tři seriálové řady. V české veřejnoprávní televizi tak lidé mohli vidět neústupného Neda Starka v podání Seana Beana nebo Daenerys Targaryen, kterou si zahrála Emilia Clarková, na podzim roku 2013. Třetí řada se začala vysílat v květnu předloňského roku. Sledovanost měla úvodní řada v publiku nad 15 let kolem 5,1 procenta, u dalších řad mírně klesla na 4,26 procenta. Další série se zatím diváci ČT nedočkají. Akviziční politika HBO je podle mluvčí ČT Alžběty Plívové nyní taková, že neposkytuje svou původní tvorbu dalším vysílatelům. Plívová ČTK řekla, že první tři řady ČT zakoupila ještě v době, kdy to interní pravidla HBO umožňovala. Další řady tedy ale není možné nakoupit, dodala.

Seriál Hra o trůny vznikl na motivy zatím nedokončené série románů amerického spisovatele George Raymonda Richarda Martina (68) nazvané Píseň ledu a ohně. Název dostal tento britsko-americký seriál televize HBO podle první části Martinovy rozsáhlé epické ságy. Martin se podílel na scénářích k několika epizodám.

Při posledním rozdávání amerických televizních cen Emmy získal seriál loni v září rekordních 12 cen a s celkovými 38 výhrami se tak stal seriálem s největším počtem cen v historii této soutěže. Také jeho sledovanost rostla s každou sérií. Zatímco finále té první v premiéře v roce 2011 viděly v televizi asi tři miliony diváků, k poslednímu dílu šesté série usedlo k televizi loni asi 8,9 milionu diváků.

Hra o trůny autor: Facebook/Game Of Thrones

Všechny předchozí série měly deset dílů, ta nejnovější sedmá jich má jen sedm. Fanoušci se ale už mohou těšit příští rok či ten další na osmou sérii. Ta by ovšem podle tvůrců měla být v takovémto formátu asi poslední.

Nicméně letos v květnu televize HBO oznámila, že po odvysílání osmé série chystá takzvané spin-offy, tedy jakési odvozeniny. Jejich sepsáním zatím pověřila čtyři scenáristy, kteří by měli spolupracovat s autorem předlohy Martinem. Zatím není jasné, jakou formu nové příběhu budou mít, zda půjde o kratší sérii, celovečerní filmy či série ve stylu dosavadní Hry o trůny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud