Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velkou sfingu v Gíze nemusel postavit člověk, tvrdí ukrajinští vědci

Velkou sfingu v Gíze nemusel postavit člověk, tvrdí ukrajinští vědci

Jeden z největších divů světa, Velká sfinga v Gíze, je stále opředená mnoha legendami. Jde o největší sochu vytvořenou z jednoho kusu kamene. Ukrajinští vědci nyní přišli s tvrzením, že sfinga vznikla už před 800 tisíci lety. To by znamenalo, že ji zřejmě nevytvořil člověk.

Teorii o stáří sochy lva s lidskou hlavou ukrajinští vědci odvozují ze stavu povrchu monumentu. Dosavadní teorie předpokládaly, že sochu poškodil především vítr v kombinaci s pískem. Tyto vlivy jsou viditelné i pouhým okem. Tvrdší vrstvy horniny nepodléhají erozi tak jednoduše jako ty měkké, což způsobuje specifické zvlnění povrchu, které je na těle sfingy možné vidět.

Ukrajinci Maničev Vjačeslav a Alexandr Parchomenko nyní přišli s tvrzením, že toto zvlnění ve skutečnosti způsobilo dlouhodobé působení vody. Poukazují při tom na to, že hlava sochy toto zvlnění postrádá, tudíž musela odolávat jiným podmínkám než tělo.

Odvolávají se i na výsledky geologického výzkumu, který tvrdí, že na Gízskou plošinu před zhruba 5,2 až 1,6 miliony lety pronikala mořská voda a postupně ji zaplavovala. V kombinaci s řekou Nil se na tomto území utvořilo množství sladkovodních jezer, které zde byly od starších až do mladších čtvrtohor. Velká erozní dutina na určité části sfingy by tak měla odpovídat hladině vody jednoho z jezer z této doby. Na základě těchto faktorů vědci nyní tvrdí, že sfinga zde musela stát již tehdy, tedy před 800 000 lety. 

Pokud by se teorie ukázala jako pravdivá, zásadně by to přepsalo učebnice historie. V neposlední řadě by to totiž znamenalo, že monument zřejmě nestvořili lidé. To je ale zatím jen úplná konspirační teorie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744