Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký bratr přichází. Izraelci vymysleli dokonalý špionážní software, svět se třese před jeho zneužitím

Velký bratr přichází. Izraelci vymysleli dokonalý špionážní software, svět se třese před jeho zneužitím

Izraelská technologická firma NSO vyvinula software, který umožňuje nabourat zpravodajským službám takřka neomezený přístup do mobilních telefonů. Nabourání přitom takřka nelze poznat. Kvůli možnému zneužití ji chce nabízet jen vládám. Jak ale ukazuje zkušenost z Mexika, ani to nemusí být dostatečná prevence.

Vládní agentury a zpravodajské služby se softwarem jménem Pegasus získají nástroj, jak sledovat kriminálníky nebo osoby, které mohou představovat riziko pro národní bezpečnost. Pegasus tak může v konečném důsledku pomoci předcházet teroristickým útokům, obchodům s drogami nebo vraždám.

Firmu NSO, která produkt vyrábí, založili tři izraelští armádní veteráni. Podle deníku New York Times si společnost za sledování 10 majitelů iPhonu účtuje 650 tisíc dolarů (přes 14 milionů korun). K tomu ale přidává ještě manipulační poplatek ve výši 500 tisíc dolarů (necelých 11 milionů korun). Celkem se tak dostane na 1,15 milionu dolarů (asi 25 milionů korun).

Neoprávněné sledování

NSO se obává, že by Pegasus mohl přijít do špatných rukou. Aby tomu předešla, rozhodla se prodávat produkt jen vládním agenturám. Ani to však není zcela bezpečné. Dokud tyto agentury jednají legálně, není problém. Ten začíná, pokud zákon poruší.

To se stalo například v roce 2014 v Mexiku, kde ve městě Iguala zmizelo 43 studentů. Někdo je unesl a zavraždil pravděpodobně s asistencí, nebo alespoň nečinností, místní policie. O tři roky později New York Times přinesly zprávu, že Mexiko sledovalo pomocí Pegasa několik právníků, kteří zkoumali zmizení studentů. ¨

Pod dohledem byli také akademici, kteří se zabývali protikorupční legislativou a dva přední novináři šetřící obvinění ze sexuálního napadení mexickým policistou.

Ani v jednom případě nešlo o osoby zapojené do terorismu nebo protiprávního chování. Mexiko přitom za používání technologie zaplatilo od roku 2011 už 80 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun). Vláda navíc neměla soudní souhlas s monitorováním telefonů.

Nevěděli jsme o tom, tvrdí firma

Firma se brání, že nevěděla, jak s jejich nástrojem mexičtí představitelé zachází. Kdyby ano, software by jim neposkytla. Krátce po aféře společnost přišla o potenciálního investora. Není však zcela zřejmé, jestli se stáhl skutečně kvůli reportáži New York Times.

Pokud by se podobné skandály opakovaly, reputaci NSO to výrazně poškodí. Stejně jako u jiných bezpečnostních a zbrojních obchodů těžké ohlídat, jestli se produkt nedostane tam, kam nemá. Třeba zbraně prodávané vládám se často objevují mezi teroristy, případně jimi vláda potlačuje politická shromáždění.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1