Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký korálový útes umírá. Zachránit ho už nejde, přiznávají odborníci

Velký korálový útes umírá. Zachránit ho už nejde, přiznávají odborníci

Velký korálový útes skomírá. O zhoršeném stavu masy korálů se mluví dlouhodobě. Nyní ale ekologové přišli se zdrcující diagnózou. Impozantní přírodní bariéra je natolik zničená, že už nikdy nebude vypadat jako dřív.

Fatální ránu korálovému útesu dle odborníků zasadilo globální oteplování. Dva tisíce kilometrů dlouhá bariéra u Austrálie je podle The Independent místy úplně zničená a mořští koráli se v ní doslova uvařili. To způsobilo, že nyní jsou po dně rozeseté vybělené zbytky živočichů bez života.

Určitý úhyn korálů tu prý byl vždy, ale podle poslední studie ve zkoumaném 700 kilometrovém pásu bylo 67 %  korálů mrtvých. To je největší úhyn, jaký zde badatelé kdy pozorovali. I proto budou zřejmě následky fatální.

Expertní komise vytvořená proto, aby hledala způsoby, jak jeden z nekorunovaných přírodních divů světa zachránit, vidí v podstatě jediné řešení. Hlavním viníkem stávající pohromy je prý totiž globální oteplování, která způsobuje samozřejmě i oteplování oceánů. Proto, aby se jeho dopad omezil, navrhují odborníci výrazné snížení produkce skleníkových plynů.

„Členové komise souhlasí, že některé části korálového útesu a okolní ekosystémy zažívají velké a dlouhodobé poškození, které může být nezvratné, pokud nezasáhneme,“ stojí v prohlášení ustanovené skupiny odborníků.

Přestože experti tvrdí, že bariéra má ještě naději na původní obnovu, dva ze členů skupiny, kteří si přáli zůstat v anonymitě, potvrdili, že tomu tak není. Důvodem prohlášení bylo prý uklidnění veřejnosti, i určitý apel, který by mohl vyvolat nějakou akci.

Komise se také snaží, aby Velký korálový útes získal označení Světové dědictví v ohrožení. Australská vláda s tím ale stále váhá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1