Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký návrat stříbrného plátna. V Saúdské Arábii promítali první film po pětatřiceti letech

Velký návrat stříbrného plátna. V Saúdské Arábii promítali první film po pětatřiceti letech

Ultrakonzervativní islámský stát Saúdská Arábie se po 35 letech dočkal promítání na stříbrném plátně. Poté, co byl na konci loňského roku zrušen zákaz veřejných projekcí se během víkendu v provizorním kině ve městě Džidda promítaly filmy pro děti, konkrétně šlo o snímek Emoji ve filmu. První „skutečná“ kina by se v zemi měla otevřít již v březnu a vláda očekává, že ze znovuobjeveného byznysu potečou do ekonomiky miliardy dolarů. 

Saúdská Arábie povoluje šrouby. Během víkendu se v zemi uskutečnilo první veřejné promítání po dekádách zákazu. Další projekce by měly brzy následovat.

„Sledovat filmy v kině je mnohem pohodlnější. Je i zábavnější vyměnit domov za kino. Tento krok sice přišel velmi pozdě, ale alespoň je zde,“ uvedl po projekci Sultan bin Bajad al-Otaibi.

Do dneška museli filmoví nadšenci, kteří chtěli navštívit filmové projekce, vycestovat do okolních zemí. Do Bahrajnu či Spojených arabských emirátů. Vláda se však rozhodla zákazy projekcí zrušit a nechat lidi, aby peníze za sledování filmů utráceli raději doma. Celý filmový průmysl však zůstane silně cenzurovaný, aby nedocházelo k vysílání snímků, které by „narušily morálku.“

Podle vládních odhadů by v království měly do roku 2030 vzniknout tři stovky kin se dvěma tisíci pláten. Ty mají ekonomice země přinášet ročně 24 miliard dolarů a zaměstnat až 30 tisíc lidí.

Poptávka po kinematografii mezi Saudy rozhodně je. „Chci vidět všechno, protože je to pro nás nové. Doufám, že v kinech budou dostupné všechny žánry – akce, romantika, komedie i filmy pro děti,“ uvedl pro agenturu Reuters Ibtisam Abú Tálib.

Veřejné projekce byly v Saúdské Arábii vlivem konzervativního výkladu islámu od počátku 80. let zakázány. Reformy současného korunního prince Mohameda bin Salmana nicméně šrouby utažené arabské společnosti alespoň do jisté míry povolují.

Podle serveru New York Times byl minulý víkend prvním, kdy mohly saudskoarabské ženy navštívit fotbalový zápas. Zhruba v polovině roku se ženy budou moci také poprvé posadit za volant. Celá řada aktivit jim je však stále zapovězena. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1