Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký úspěch českého sboru. Jeho zpěv doprovodí epické scény nové Hry o trůny

Velký úspěch českého sboru. Jeho zpěv doprovodí epické scény nové Hry o trůny

Jste fanouškem fantasy seriálu Hra o trůny? Pak vás možná bude zajímat, že by v nové sérii tohoto celosvětového hitu měl zaznít zpěv známého Kühnova smíšeného sboru. 

 

„Ano, měli jsme natáčení. S největší pravděpodobností by hudba měla zaznít v nové sérii,“ řekla serveru INFO.CZ manažerka sboru Margita Losová. „Bližší informace nám však zadavatel nesdělil,“ dodala.

Kühnův smíšený sbor, který vznikl v roce 1959, se už v minulosti podílel na nahrávání filmové hudby, například pro film Miloše Formana Lid versus Larry Flint.

Novou sérii Hry o trůny fanoušci letos očekávají se zpožděním. Předchozích šest sezon odstartovalo vždy koncem března nebo v dubnu. Tentokrát ale tvůrci přiznali, že to nestihnou. Důvodem je podle nich počasí. Zklamáním může být taky to, že sedmá i následující série budou nejmíň o tři díly kratší.

Umělci z Kühnova sboru nejsou jediní Češi, kteří se na tvorbě amerického seriálu podílejí. Například lodě, které můžete vidět ve Hře o trůny, vznikly v dílně Radima Zapletala v Lipníku nad Bečvou, který se stavbě historických plavidel věnuje už řadu let.

Seriál Hra o trůny je celosvětově velmi oblíbený. V roce 2016 se už po páté v řadě stal pirátsky nejstahovanějším seriálem. Po něm následuje seriál plný zombie mrtvol Živí mrtví a sci-fi série Westworld. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1