Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velrybí masakr děsí ochránce zvířat. Místní v zátoce vybili na 200 zvířat, zátoka je zbarvená krví

Velrybí masakr děsí ochránce zvířat. Místní v zátoce vybili na 200 zvířat, zátoka je zbarvená krví

Na Faerských ostrovech proběhl další ze série lovů, během kterého místní obyvatelé zabíjejí stovky kytovců. Aktivisté se proti akci zvané „grindadráp“ snaží bojovat, podle místních se ale jedná o důležitou tradici.

Každé léto na Faerských ostrovech přijde o život na 1000 kulohlavců. Lodě je během jejich migrace nahánějí k břehům, kde už na ně čekají místní. Harpuny používat nesmí, velrybám přetínají míchu a hlavní tepnu. Maso a tuk pak spotřebovávají především obyvatelé ostrovů k vlastní potřebě.

To ale bojovníci proti lovu velryb pokládají za brutalitu, podle některých navíc obyvatelé nezpracují všechna zvířata, těla zbylých kusů se pak na plážích postupně rozkládají. Vybíjení velryb pak prý neprobíhá zrovna humánním způsobem.

„Grindadráp“ ale patří k opravdové tradici, Faeřané ho provozují už více než 1000 let. Počty zabitých zvířat, mezi kterými nejsou jen kulohlavci ale také delfíni skákaví, pískavice nebo sviňuchy, navíc s postupem času klesají. Místní také argumentují tím, že zásadně neloví na otevřeném moři, k zásobování jim slouží jen ty velryby, které připlují ke břehu. Podle nich navíc nemusí trpět v zajetí jako například hospodářská zvířata.

Co se týče ochrany jednotlivých druhů, neměl by být lov na ostrovech nijak zvlášť ohrožující. Populace kulohlavců zatím není ohrožená a výlov 1000 jedinců ročně by do ní neměl zasáhnout. Lov je navíc poměrně přísně regulován místními úřady.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232