Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Věřil, že jeho rakovinu vyléčí šamani v peruánské džungli. Teď mladý Petr zemřel

Věřil, že jeho rakovinu vyléčí šamani v peruánské džungli. Teď mladý Petr zemřel

Dlouho věřil, že se mu rakovinu podaří porazit navzdory lékařům i jihoamerickým šamanům, kteří nevěřili. Nemoc ale nakonec zvítězila. Petr Hübel zemřel pár týdnů po oslavení 24. narozenin.

Zdrcující zpráva přišla v úterý večer. Petrova přítelkyně Simona na svém Facebooku zvěřejnila smutný příspěvek, ve kterém informovala, že Petr rakovině podlehl. „Věřili jsme všichni do jeho posledního vydechnutí. Byli jsme u něj a drželi ho, ...ačkoliv byl pod vlivem opiátů, on moc dobře věděl, že tam jsme," píše Simona.

Rodina i sám Petr stále doufali, že se mu strašlivou nemoc podaří zastavit. Kvůli tomu odjel i do peruánské džungle, kde vyhledal pomoc šamanů. Ani oni mu ale nedokázali pomoci. „Šaman mi řekl: 'Sorry, amigo, tvou nemoc vidím poprvé, léčit tě nebudu, nemám na to prostředky.'," prozradil Petr v rozhovoru pro Blesk.cz.

Kromě chemoterapie tak vyzkoušel i alternativní metody, sám ale přiznával, že se vyléčení nekoná. O víkendu skončil v nemocnici ve stavu, kdy nebyl schopen bez pomoci udělat vůbec nic. „Nemám sílu ani dojít na záchod," prozradil.

Více na Blesk.cz

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1