Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Bojová látka, která zabila Kimova bratra a dalších 6 vysoce nebezpečných jedů

720p480p360p240p

Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX. Podle experta z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Jiřího Patočky je velmi jedovatá a je až zarážející, že ji atentátníci použili. Je prý totiž nebezpečná i pro člověka, který ji aplikuje. Jaké jsou nejpoužívanější chemické zbraně? V historii kosily stovky vojáků, ale i nepohodlné osobnosti.

VX

„Látka VX je bojová otravná látka, která patří do kategorie takzvaných nervově paralytických jedů, podobně jako je sarin, soman nebo tabun,“ vysvětluje Patočka. Látka VX byla syntetizována v polovině minulého století a podle dostupných informací k žádným bojovým účelům zatím použita nebyla. „Její syntéza je totiž dost drahá," říká Patočka a dodává, že podléhá stejně jako všechny podobné látky úmluvě o zákazu chemických zbraní.

V podstatě by tato látka podle mezinárodních úmluv ani neměla existovat. Úmluva o zákazu chemických zbraních totiž jasně říká, že státy, které se k ní zavázaly, což je valná většina států světa, nesmí vyrábět a používat tyto látky. „Pokud se někde objevila, mohlo to být z nějakého výzkumného ústavu nebo v tom horším případě to nějaký šikovný chemik mohl vyrobit,“ odhaduje Patočka. Domácí výroba je sice pro laika složitá, odborník si s tím ale poradí.

Látka způsobuje zadušení a je velmi jedovatá. „Toxická látka pro člověka je asi jedna tisícina gramu až jeden miligram. Je to až zbytečné takto nebezpečnou látku použít, protože je tím pádem nebezpečná i pro toho, kdo to aplikuje,“ vysvětluje Patočka. Látka proniká přes kůži, rychleji mohla proniknout přes oči. Atentátnice ke Kim Čong-namovi zezadu přistoupila a nějakou tekutinu mu vetřela do očí a obličeje.  Zemřel následně v nemocnici. 

Polonium

Polonium není typickou chemickou zbraní. Izotop 210 se používá do alfa zářičů v medicíně nebo při odstraňování statického náboje v textilním průmyslu. Polonium je nestabilní radioaktivní prvek, který objevila v roce 1898 Marie Curie-Sklodowská.

Jednou ze známých otrav touto látkou je smrt bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka. Toho ve Velké Británii v roce 2006 zavraždily pravděpodobně ruské tajné služby. Použili k tomu polonium, které mu zřejmě přimíchali do čaje. Otrava se projevovala silnými zažívacími problémy, Litviněnko ztratil během několika dnů všechny vlasy a výrazně zhubnul. Zemřel do týdne od přijetí do nemocnice. 

Ricin

Ricin se získává se ze semen skočce obecného. Lékaři dříve zkoumali jeho možnosti pro léčbu rakoviny. Protože je ale prudce jedovatý, od jeho používání se upustilo. Symptomy otravy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.

Ricinem v roce 1978 otrávili v Londýně agenti ruské nebo bulharské tajné služby disidenta Georgi Markova, atentát je známý jako deštníková vražda. Markov totiž ucítil štípnutí v noze a když se otočil, spatřil člověka, který zvedal ze země deštník. Při pitvě se zjistilo, že Markov měl v pravém lýtku malou kovovou kulku. Kulka obsahovala ricin, který je mnohokrát jedovatější než jed kobry, a proti němuž neexistoval protijed. Jed se do těla disidenta dostal zřejmě přes upravený dešník, který náboj vystřelil.

Chlor

Chlor je toxiciký plyn z řady halogenů. V přírodě se nevyskytuje volně, ale jen ve formě sloučenin, například jako chlorid sodný, neboli kuchyňská sůl. Chlor se používá také k dezinfekci vody, protože v malém množství hubí bakterie a z vody se jejím „odstátím" odfiltruje. Zároveň je to ale toxická látka, která patří mezi chemické zbraně. Způsobuje otok plic a následně udušení. 

K boji byl chlor poprvé použit v dubnu 1915 v první světové válce. Německá armáda jím zaútočila na britské vojáky u belgického města Yper, které dalo později jméno jiné bojové látce.

Yperit

Yperit zvaný také hořčičný plyn se jako bojová zbraň objevil poprvé v první světové válce. Němci ho použili v roce 1917 u města Ypry (v originále Yprés), podle kterého dostal svůj název. Patří do skupiny zpuchýřujících látek a způsobuje poleptání sliznic. Oběti mají dojem, že cítí vůni česneku. Po několika vdechnutích se plyn dostane do plic, které začne poleptávat. Zranění umírají většinou do týdne.

Sarin

Sarin patří mezi nervově paralytické chemické zbraně. Do těla obětí se dostává několika cestami: přes plíce, sliznice i kůži. Působí na nervovou soustavu velice rychle. Postižení mají rozeznatelné syptomy jako zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Oběti umírají na obrnu dýchacích svalů a zástavu srdce.

Výroba sarinu je zakázána mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993. Látku použili členové sekty Óm šinrikjó při útoku v tokijském metru v roce 1995. Atentátníci tehdy vypustili tekutý sarin v pěti soupravách na třech linkách v metru. Sarin se pomalu odpařoval, na následky otravy zemřelo 12 lidí a tisíce utrpěly zranění.  V roce 2003 při syrské válce došlo u města Ghúta k použití 350 litrů sarinu. Tisíce lidí byly zranění, stovky jich na následky útoku zemřely.

Tabun

Tabun má stejně jako sarin nerovově paralytické účinky. Je to čirá bezbarvá kapalina, podle rezoluce OSN patří mezi zbraně hromadného ničení. Používá se například na otravu kapalin. Mezi příznaky otravy patří nervozita, úzkost, stažení zornic, slinění, dušnost, pocení, ztráta vědomí nebo křeče. Vdechnutí tabunu způsobuje smrt do deseti minut. Pokud se látka vstřebává přes kůži, umírá oběť do dvou hodin.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1