Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Létajícím automobilem na kafe na Václavák? Žádná fikce, ale skutečnost

720p480p360p240p

Doby, kdy se snadno a rychle budeme moci dostat z místa A do místa B za pomoci vlastního dronu či létajícího automobilu, nejsou hudbou vzdálené budoucnosti, jak by se mohlo zdát. Pavel Březina z Přerova si se svým vírníkem zaletěl na kafe na pražské Václavské náměstí, a to vše legálně.

Airbus představil nedávno prototyp svého létajícího vozu, v Ženevě se takový způsob dopravy řešil na proslulém autosalonu a nizozemský výrobce PAL-V slibují nástup svého modelu Liberty v příštím roce. Mezitím v České republice vzlétl nadšenec Pavel Březina z Přerova s vírníkem Gyrodrive, aby si pochutnal na kávě přímo v centru metropole.

Splnil si tak sen, kterého se nemohl zbavit po dobu tří let, kdy přemýšlel, jak by něco podobného mohl realizovat. Se svým strojem vzbudil v hlavním městě pěkné pozdvižení a to přesto, že po přistání na okraji metropole do centra doputoval po silnici se zajištěnou vrtulí.

V průběhu spanilé jízdy Prahou se Pavel Březina se svým létajícím vozem dostal dokonce do hledáčku dopravní policie. Muži zákona nevěřili vlastním očím, když vírník viděli, po prohlídce předložených dokumentů ale museli uznat, že má dobrodruh veškerá povolení v pořádku a se svým modifikovaným vírníkem může využívat pozemní komunikace.

Gyrodrive je schopen ve vzduchu vyvinout rychlost 180 kilometrů za hodinu, na silnici si pak dokáže razit cestu vpřed nejvýše čtyřicítkou za pomoci nainstalovaného elektromotoru. Po splnění svého velkého přání už hledí Pavel Březina opět do budoucna vstříc dalším výzvám. Podle webu FlyingMag přemýšlí o tom, že by svým strojem vzal rodinu do Londýna.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744