VIDEO: Přírodní katastrofa na spadnutí. Podívejte se, co se děje v Antarktidě | info.cz

Články odjinud

VIDEO: Přírodní katastrofa na spadnutí. Podívejte se, co se děje v Antarktidě

Na jeden z největších pevninských ledovcových šelfů Larsen C se v posledních měsících upírá pozornost odborníků i široké veřejnosti. Všichni s napětím sledují rychle se zvětšující trhlinu, která může z šelfu odlomit obrovskou masu ledu. Podívejte se na nejnovější záběry, které natočili britští výzkumníci při přeletu nad tímto antarktidským ledovcem. 

Podle vědců není odlamování ker z ledovcových šelfů žádnou anomálií, dochází k němu vždy po několika dekádách. Odtržení ledovce samo o sobě není nebezpečné, hrozí však destabilizace celé oblasti.

Nejnovější záběry praskliny

To už nebezpečí představuje, protože se mohou objevit další praskliny a jeden z největších pevninských ledovcových šelfů by se rozpadl. Zmizela by tak důležitá opora pevninských ledovců, která jim brání klouzat do oceánu. Když se ledovce dostanou do moří, začnou tát a následně se zvednou hladiny moří.  

Vědci si nejsou jisti, zda praskání šelfu zapříčinilo globální oteplování. Je ale pravděpodobné, že celý proces o něco urychlilo. V minulosti už se v této oblasti rozpadly jiné ledovcové šelfy Larsen A (1995) a Larsen B (2002).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud