VIDEO: Přírodní katastrofa na spadnutí. Podívejte se, co se děje v Antarktidě | info.cz

Články odjinud

VIDEO: Přírodní katastrofa na spadnutí. Podívejte se, co se děje v Antarktidě

Na jeden z největších pevninských ledovcových šelfů Larsen C se v posledních měsících upírá pozornost odborníků i široké veřejnosti. Všichni s napětím sledují rychle se zvětšující trhlinu, která může z šelfu odlomit obrovskou masu ledu. Podívejte se na nejnovější záběry, které natočili britští výzkumníci při přeletu nad tímto antarktidským ledovcem. 

Podle vědců není odlamování ker z ledovcových šelfů žádnou anomálií, dochází k němu vždy po několika dekádách. Odtržení ledovce samo o sobě není nebezpečné, hrozí však destabilizace celé oblasti.

Nejnovější záběry praskliny

To už nebezpečí představuje, protože se mohou objevit další praskliny a jeden z největších pevninských ledovcových šelfů by se rozpadl. Zmizela by tak důležitá opora pevninských ledovců, která jim brání klouzat do oceánu. Když se ledovce dostanou do moří, začnou tát a následně se zvednou hladiny moří.  

Vědci si nejsou jisti, zda praskání šelfu zapříčinilo globální oteplování. Je ale pravděpodobné, že celý proces o něco urychlilo. V minulosti už se v této oblasti rozpadly jiné ledovcové šelfy Larsen A (1995) a Larsen B (2002).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud