Vinaři otevřeli první lahve svatomartinského. Kam na něj vyrazit? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vinaři otevřeli první lahve svatomartinského. Kam na něj vyrazit?

Vinaři otevřeli první lahve svatomartinského. Kam na něj vyrazit?

Vinaři dnes otevřou první lahve svatomartinského vína, celkem jich bude na trhu podle odhadu Vinařského fondu 2,2 milionu, tedy o něco méně než loni. Hlavní košt se chystá v Brně na náměstí Svobody. Svátek svatého Martina se ale bude slavit po celé republice. Velkolepý svatomartinský průvod projde v podvečer již tradičně Jihlavou a třeba ve Valticích na zámku se koná Svatomartinský ples, kde by měl zazpívat Karel Gott. S mladými víny jsou spojené i gastroslavnosti, hlavním chodem hodů je svatomartinská husa.

Vína budou mít letos poprvé na vršku lahve kalich s českou vlaječkou, což souvisí s novým vinařským zákonem. Na trhu budou mít převahu svatomartinská vína z Moravy, kterých bude 372. Svatomartinských vín z Čech ochutnají lidé jen sedm.

Na brněnském náměstí Svobody otevřou vinaři první láhev v 11:00. Ještě předtím čeká zájemce žehnání vína na Petrově, odkud vyjde kolem 10:30 průvod v čele se sv. Martinem na koni. Letos ho bude představovat herec Městského divadla v Brně Martin Sláma.

V Jihlavě projde průvod od brány Matky Boží na Masarykovo náměstí. Světce na bílém koni bude doprovázet početná družina vojáků, kejklířů, nosičů hus a dýní a selských žen rozdávajících martinské rohlíčky s mákem. Akce se každoročně těší velké popularitě v celém regionu. Do města se sjíždějí tisíce lidí nejen z Jihlavska, ale i ze sousedních okresů.

Svatomartinské hody a trhy se konají také například ve Zlíně, Znojmě, Vizovicích, Buchlovicích či v Českém Krumlově. Vína od českých i moravských vinařů ochutnají také návštěvníci vinice svaté Kláry v Praze. Na Rašínově nábřeží se pak koná festival mladých vín "Svatomartinské slavnosti a pečená husa" a na Letné v Národním zemědělském muzeu akce "Letenská husa a košt svatomartinského vína", která připomene typické svatomartinské tradice, pokrmy a mladá vína.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, anebo s ní uzavírali nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Svatomartinské období bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Na mnoha místech se konaly poutě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.