Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vladimir Putin pod drobnohledem. Nahlédněte do života jednoho z nejmocnějších světových lídrů

Vladimir Putin pod drobnohledem. Nahlédněte do života jednoho z nejmocnějších světových lídrů

Ruský prezident Vladimir Putin patří mezi nejsledovanější státníky světa. Ale jak vypadá jeho běžný den? Náhled do denní rutiny ruského vůdce nabízí novinář Ben Judah, který Vladimira Putina pozoroval tři roky.

Ruský vůdce nepatří mezi ranní ptáčata, vstává později ráno a snídani si nechává servírovat kolem poledne. Obvykle si dává velkou omeletu, nebo velkou misku ovesné kaše. Na stole nesmí chybět ani křepelčí vajíčka a ovocný džus. Potraviny pravidelně vládci Kremlu dováží z farem, které patří hlavě ruské pravoslavné církve patriarchu Kirillovi. Po vydatné snídani si ruský prezident dopřává ještě kávu.

O čtyřiašedesátiletém ruském prezidentovi je známo, že je zdatný sportovec a tak nepřekvapí, že si po snídani jde zacvičit. Podle Judaha tráví Putin dvě hodiny v bazénu a pak jde ještě zvedat závaží do posilovny.

Pak už nastává čas věnovat se státnickým povinnostem. Ruský prezident obvykle nepracuje dříve než pozdě odpoledne. Od svého týmu už má nachystané různé přehledy a monitoringy týkající se domácí i zahraniční scény. Jako zajímavost Judah uvádí, že Vladimir Putin jinak nepatří mezi náruživé čtenáře.

Čas od času mu jeho poradci pustí pro pobavení nějaké satirické video, které se vysmívá jemu či vládě. Jinak podobně jako český prezident Miloš Zeman nepoužívá při práci takřka žádnou moderní technologii. Dává přednost „červeným složkám s tištěnými dokumenty a pevné lince“. Ruský prezident pracuje do pozdních nočních hodin. Dle Judaha mu to v noci nejlépe myslí.

Pokud cestuje do zahraničí, je jeho rozvrh ještě striktnější. Kamkoliv přijede, musí být všechno vyměněno – od toaletního papíru k míse na ovoce. Putin také nikdy nepřijímá od hostitele jídlo, pokud není dopředu schváleno Kremlem.

Business Insider s odkazem na britský deník The Telegraph uvádí, že oblíbeným jídlem ruského prezidenta je pistáciová zmrzlina. Vaničku mražené pochoutky ostatně přivezl loni svému čínskému protějšku na summit G20. Sám by si z ní však nevzal, protože když cestuje, nejí mléčné produkty. O ruském prezidentovi je také známo, že je takřka absolutní abstinent. Alkohol pije jen ve výjimečných příležitostech, například během recepcí.

O víkendech je program ruského prezidenta o něco volnější. V neděli občas zavítá na mši a jde ke zpovědi. Jeho blízcí spolupracovníci nicméně dle Judaha říkají, že Putinův život není možno brát za příkladný, co se týče náboženství.

Každých několik týdnů si Vladimir Putin chodí zahrát svůj oblíbený sport – lední hokej. Soupeře mu dělají osobní strážci, kteří mu stejně jako jiní jeho soupeři nechávají během hry o trochu víc volného prostoru, než je při takové hře běžné.

Ruský prezident je také známý milovník zvířat, vlastní tři psy. O tom, že jsou připraveni svého pána chránit ve dne v noci, se před rokem přesvědčili japonští novináři. Jeden z nich přerušil probíhající rozhovor a zuřivě na novináře štěkal. Vladimir Putin se nenechal rozhodit, dal psovi pamlsek a pak ještě novinářům ukázal, jaké jeho mazlíček umí pokyny.

Podle Judaha Putin nerad opouští svůj domov. Nesnáší cestování do Moskvy, i když mu cesta zabere pouhých 25 minut. Je také konzervativní, co se týče oblékání. Nosí obleky šité na zakázku a kravaty Valentino.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1