Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Volil jsi Trumpa? Tak si jdi!“ Žena kvůli volbám po 22 letech opustila manžela

„Volil jsi Trumpa? Tak si jdi!“ Žena kvůli volbám po 22 letech opustila manžela

Odlišné politické názory dokážou způsobit mnohé, ale dvě dekády trvající manželství obyčejně nebourají. Jinak tomu bylo v případě Američanky Gayle McCormickové.  „Nechci zbytek života strávit tím, že budu obhajovat svůj pohled na věc,“ řekla. I když k rozchodu ve zlém to také mělo daleko. S mužem, jehož volební rozhodnutí ji zarazilo, je ochotná strávit dovolenou.

Lidé se rozcházejí z nejrůznějších důvodů. Své o tom ví třiasedmdesátiletá Američanka žijící v Kalifornii Gayle McCormicková. S manželem strávila 22 let. Přesto před časem usoudila, že ho opustí, když „u oběda s přáteli zmínil, že bude v prezidentských volbách volit (republikána) Donalda Trumpa“.

„Dostal mě tím,“ řekla McCormicková. „Měla jsem pocit, že jsem sama sebe oklamala. Postavil nás před něco, s čím jsem se dříve nesetkala. Uvědomila jsem si, jak daleko jsem ve svém životě zašla, abych přijala něco, co bych nikdy v mládí neakceptovala,“ vysvětluje žena, která ve volbách podporovala Demokratickou stranu.

Po odchodu od manžela se McCormicková přestěhovala do vlastního bytu v Bellinghamu ve státě Washington. Dvojice však i přes odloučení a odlišné politické názory zůstává v kontaktu a dokonce plánuje společnou dovolenou.

„Došlo to opravdu tak daleko, že jsem nechtěla být v pozici, kdy musím svůj pohled na věc obhajovat dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu. Nechci něčím takovým strávit zbytek svého života,“ uzavírá McCormicková.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744