Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vousaté ženy, chlapec s obličejem psa i znetvořený lidoop. Čím bavil lidi cirkus před sto lety?

 Vousaté ženy, chlapec s obličejem psa i znetvořený lidoop. Čím bavil lidi cirkus před sto lety?

Sbírka lidí, jež nikde jinde nechtěli, a zvířat, která už nikdy neměla poznat svobodu. Tak by se dal v jedné větě popsat typický cirkusový ansámbl před sto lety. To, co už na první pohled nevypadá vůbec dobře, se ještě zhorší, když se na celou záležitost podíváme blíže. Stačí krátce popsat příběh několika lidí, kteří si tehdejšími manéžemi prošli. Podívejte se na FOTOGALERII.

Například JoJo, chlapec s obličejem psa, vyprodával ve Spojených státech amerických celé sály. A důvod byl velmi prostý. Tehdejší lidé si rádi ukazovali na kluka, jehož obličej nebyl přes dlouhé chlupy vůbec vidět. Clementine Clatteaux Delait byla ženou, jejíž obdobu musel mít každý principál. Bez vousaté dámy by totiž žádné představení nebylo úplné. A mezi tehdejší „celebrity“ amerických cirkusů se dostal i jeden Čech. Baron Richard Nowak, jak znělo jeho umělecké jméno, byl prodáván jako opravdový showman. Hlavní důvod, proč ho ale lidé chtěli vidět, byl ten, že i když mu bylo už hodně přes dvacet, stále měřil pouze 53 centimetrů a vážil pod osm kilogramů.

Mezi zvířecí hvězdy patřil například obří gorilí samec Gargantua. Toho při převozu z Afriky zjizvil velkou dávkou kyseliny jeden z námořníků a zajistil mu tak nehynoucí slávu. Jacko a Bess byli duo opic, které byly pro potěchu obecenstva oblékány do lidských šatů a předstíraly milenecké páry z různých společenských vrstev. Slonice Dixie pak byla nucena zvedat tlamou svého cvičitele či například stát celou vahou jen na dvou úzkých kuželech.

Lidské atrakce se postupem času omezily na klauny, ale zvířata v cirkusech předvádějí triky pro potěchu diváků pořád. Zda je to v pořádku, necháme na posouzení každého potenciálního návštěvníka.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link