Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrah celebritou. Omilostněný Kajínek v pražském knihkupectví rozdával autogramy a prozradil, koho bude volit

Vrah celebritou. Omilostněný Kajínek v pražském knihkupectví rozdával autogramy a prozradil, koho bude volit

Knihkupectví Dobrovský uspořádalo ve středu kontroverzní autogramiádu vraha Jiřího Kajínka, který letos v květnu díky milosti prezidenta Miloše Zemana vyšel z vězení, kde si odpykával doživotní trest. Zájemci si mohli nechat podepsat knihu Můj život bez mříží s podtitulem „autentické vyprávění nejznámějšího českého vězně o svém dětství, dospívání, o svých láskách, zálibách, ale i o umění otevřít každý zámek“.

Ač akce dopředu vzbudila nevoli, v knihkupectví se ve středu odpoledne sešlo mnoho Kajínkových fanoušků a podporovatelů, kteří ho při příchodu vřele vítali. Připraveno jich už před zahájením akce bylo odhadem padesát, později se na místě vytvořila početnější dlouhá fronta. Lidé si nechávali podepsat Kajínkovu knihu, fotili se s ním a ten ve zjevně dobrém rozpoložení se svými příznivci vtipkoval. Žádná protestní akce program nenarušila.

Kajínek v odpovědích neopomněl zmínit, že se cítí nevinný a chystá další knihu, kde prý hodlá „účtovat“. A nenechal nikoho na pochybách ohledně svých politických preferencí: Za to, že ho Zeman omilostnil, má jeho hlas ve volbách jistý. Prezident podle Kajínka ukázal statečnost a on mu za to dle svých slov musí být vděčný.

Prezident za své rozhodnutí omilostnit doživotně odsouzeného vraha sklidil v minulosti důraznou kritiku. Krok byl mimo jiné hodnocený jako kalkul, kterým si chtěl Zeman pomoci a kterým hodlal překrýt jiná aktuální závažná témata.

Středeční událost se ještě před svým vypuknutím setkala s ostrou kritikou na sociálních sítích. „Chodil jsem k vám rád, naštěstí jsou také další pěkná knihkupectví, která se uživí i bez autogramiád nájemných vrahů,“ napsal například ještě před akcí Tomáš Čakloš.

Za dobrý nápad autogramiádu s omilostněným vrahem nepovažuje ani expertka na public relations a marketingovou komunikaci Denisa Hejlová, která má za to, že by si lidé měli nacházet jiné vzory. „Na jednu stranu vítám snahu firmy začleňovat bývalé vězně zpět do společnosti. Na stranu druhou je fakt, že Jiří Kajínek je zločinec odsouzený za vraždu a nemyslím si, že je dobré adorovat takovéto typy lidí,“ řekla Hejlová pro INFO.CZ.

Majitel knihkupectví Petr Dobrovský se hájil tím, že pouze dává prostor a že nezaujímá žádná stanoviska. „Pokud nějakou knihu najdete v našich regálech, nesmíme se bát uspořádat setkání s jejím autorem z očí do očí. V rámci naší sítě jsou ročně pořádané desítky akcí. Některé osobnosti jsou kontroverzní a jiné nikoliv. O autogramiádu tohoto autora je zájem, a proto jsme umožnili toto veřejné setkání,“ uvedl Dobrovský.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Kajínek byl po udělení prezidentské milosti propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou na konci května. Šestapadesátiletý muž strávil ve vězení 23 let, známým se stal útěkem z přísně střežené věznice v Mírově na podzim 2000, zadržen byl tehdy po více než měsíci.

V červnu 1998 dostal doživotí za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii naopak obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítly Vrchní i Ústavní soud. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744