Vražda přes telefon. Soud rozhoduje, jestli dívka zabila svého přítele prostřednictvím SMS zprávy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda přes telefon. Soud rozhoduje, jestli dívka zabila svého přítele prostřednictvím SMS zprávy

Vražda přes telefon. Soud rozhoduje, jestli dívka zabila svého přítele prostřednictvím SMS zprávy

Neobvyklý případ teď musí řešit americký soudkyně. Poté, co se Michelle Carterová zřekla poroty, je právě na ní , aby rozhodla, zda mohla dívka pomocí SMS zprávy zabít svého přítele. Oči celých Spojených států jsou upřeny na ostře sledovanou kauzu. 

„Její přítel byl pouhým pěšákem ve zvrácené hře života a smrti,“ viní obžaloba Carterovou. Ta v roce 2014 svému příteli posílala množství sms zpráv, ve kterých jej přesvědčovala, aby se zabil. „To, že o tom zbytečně moc přemýšlíš, způsobuje, že váháš. Musíš to zkrátka udělat. Čím víc to ze sebe budeš chtít setřást, tím více tě to bude sžírat. Jenom otoč zapalováním a budeš šťastný a svobodný. Už žádné čekání,“ zněla jedna z mnoha sms zpráv, která měla jejího přítele Conrada Roye přesvědčit k sebevraždě. 

Jejich vztah byl všechno, jen ne tuctový. Osobně se viděli jen dvakrát či třikrát, jinak se stýkali jen ve virtuálním prostředí – pomocí hovorů a zpráv na sociálních sítích. Pár tvořili od roku 2011, o rok později se Roy sžíraný depresí a sociální úzkostí, pokusil o sebevraždu poprvé. Tehdy jej zachránil jeho přítel.

V roce 2014 se mu již sebevraždu podařilo dokonat. Uprostřed léta zaparkoval svůj vůz na opuštěném parkovišti a zavolal své přítelkyni. Jejich hovor trval čtyřicet minut, po chvíli si krátce zavolali znovu. Pak již Royův hlas navždy utichl, mladý muž se otrávil oxidem uhelnatým.

Netrvalo dlouho a dvacetiletou Carterovou začalo trápit svědomí. Poslala tak několik zpráv své přítelkyni Samantě, v nichž se jí svěřila, že může za smrt svého přítele. „Je to moje chyba, to já jsem s ním mluvila, když se zabíjel. Slyšela jsem, jak plakal a mohla jsem ho zastavit nebo jsem mohla zavolat policii. To jsem ale neudělala,“ byla jedna ze zpráv.

Carterové obhájkyně ale nesouhlasí, nebyla to prý nebyla její klientka, kdo Roye zabil. „Conrad Roy byl sám tím, kdo si způsobil smrt. Řešíme zde sebevraždu, nikoliv vraždu,“ řekla obhájkyně Cataldová.

Rozhodnutí o vině nyní spočívá na bedrech soudkyně Lawrence Monizové, obžalovaná se totiž vzdala práva na porotu. Soudkyně po vyslechnutí závěrečných řečí uvedla, že s verdiktem přijde brzy, přesný den však nezveřejnila. Carterové hrozí až dvacet let odnětí svobody.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.