Vychází herní hit Kingdom Come: Deliverance. Češi útočí na globální žebříčky, zopakují úspěch kultovní Mafie?

Michal Benatzky

13. 02. 2018 • 13:20

Poprvé vyvolala poprask už před čtyřmi lety, kdy na globální crowdfoundingové platformě Kickstarter vybrala od přispěvatelů víc než milion liber. Nyní se veřejnosti konečně oficiálně představí. Řeč je o české RPG hře Kingdom Come: Deliverance, ze kterou stojí tvůrce veleúspěšné herní série Mafia – Daniel Vávra spolu s Viktorem Bocanem, který je podepsán pod titulem Operace Flashpoint. Investorsky projekt podpořil také finančník Zdeněk Bakala. Ambice jsou vysoko – vývojáři mají v plánu celosvětový úspěch, jaký tuzemská herní scéna už dlouho nezažila.

Příběh hry je zasazen do českých zemí během husitských válek. Tvůrci hry si zakládají především na totální realističnosti. V příběhu tak nenašly své místo žádné nadpřirozené jevy. Místo toho se herní studio Warhorse, které za počinem stojí, zaměřilo na co nejvěrnější zpracování bojů, dobových reálií nebo na pečlivě zpracované historické podklady, na jejichž základě jednotlivé složky hry vznikaly.

Kingdom Come: Deliverance vypráví příběh syna kováře, kterému žoldáci zabili rodinu. Běh událostí jej zatáhne do mocenských bojů o český trůn a intrik mezi zajatým králem Václavem IV a Zikmundem Lucemburským. Děj se bude z části nelineárně odvíjet na základě jednotlivých rozhodnutí hráče. 

Práce na hře začaly už v roce 2011. Poté, co se tvůrcům nepodařilo získat výhodnou nabídku žádného vydavatele, obrátili se na tržiště nápadů Kickstarter, kde se nejprve pokusili získat 300 tisíc liber. Nakonec ovšem 35 tisíc drobných investorů podpořilo nápad trojnásobnou částkou. Celkově vyšel projekt až na stovky milionů korun a jedná se tak o možná nejdražší český herní počin vůbec.

4005619:article:true:true:true

Aby se investice do vývoje vrátily, musí se celosvětově prodat stovky tisíc kopií. V online světě už přitom hra slaví úspěch. Ve virtuálním herním obchodě Steam je momentálně vůbec nejprodávanějším titulem. „K prodejům se budeme vyjadřovat později, až trochu sedne prach,“ říká na dotaz INFO.CZ Jiří Rýdl, marketingový ředitel herního studia Warhorse. Nepochybuje ale, že novinka sklidí ve světě ještě větší úspěch než gangsterská série Mafia, se kterou čeští vývojáři před lety zaznamenali do té doby nevídaný ohlas ve světě.

SDÍLET