Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výchova homosexuálů dítě nepoškozuje, ukazuje výzkum. Nejsou rodina, tvrdí odpůrci

Výchova homosexuálů dítě nepoškozuje, ukazuje výzkum. Nejsou rodina, tvrdí odpůrci

Dítě potřebuje ke svému správnému vývoji mužské a ženské vzory, a proto by mělo vyrůstat pouze v tradiční rodině, jinak ho to může poškodit. To je myšlenka, kterou zastávají odpůrci homosexuálního rodičovství a adopcí. Argumentují většinou nezdravým prostředím, které podle nich v homoseuálních svazcích panuje a potomky může frustrovat. Nejnovější vědecká studie, která téměř tři dekády sledovala děti vyrůstající v lesbických rodinách, ale potvrzuje, že nejsou nijak náchylnější k psychickým problémům než jejich vrstevníci z takzvaných tradičních rodin.

Výzkum publikovaný v červencovém čísle The New England Journal of Medicine se zaměřil na děti lesbických párů, které sledoval po celou dosavadní dobu jejich života. Šetření začalo v roce 1986, když výzkumníci oslovili lesbické páry, které právě podstupovaly umělé oplodnění. Výzkumu se účastnilo 84 rodin, respektive 84 těhotných žen a 70 jejich partnerek (14 žen bylo svobodnými matkami). V následujícím roce se narodilo celkem 85 dětí, včetně jednoho páru dvojčat. Výzkumníci děti i rodiny sledovali celkem 25 let, v říjnu 2017 pak začali vyhodnocovat výsledky.

Děti lesbických partnerek netrpí psychickými problémy, naopak mají šťastnější rodinný život

Závěrem výzkumu bylo kromě posouzení psychického stavu také sebehodnocení dětí, v roce 2012 tedy 25letých. Experti skupinu potomků lesbických párů srovnali s demograficky podobnou skupinou dětí z takzvaných tradičních rodin. Děti lesbických párů dle výsledků měly o něco lepší vztahy s rodinou, více přátel a lépe hodnotily své zaměstnání. Téměř shodně s druhou skupinou pak posuzovaly svůj partnerský život a dosažené vzdělání. Tyto drobné rozdíly ale dle expertů nejsou natolik statisticky významné, jde proto spíše říct, že obě skupiny dětí mají stejně spokojený rodinný i pracovní život.

Experti také zkoumali, zda děti lesbických párů netrpí více depresemi, úzkostmi, ale i poruchami osobnosti a pozornosti. Ve všech 120 otázkách, které hodnotily jejich psychický stav, se děti stejnopohlavních párů nijak významně neodlišovaly od druhé skupiny vyrůstající v takzvaných tradičních rodinách s matkou a otcem. Výzkumníci zároveň závěrem dodávají, že by bylo vhodné do příštího výzkumu zahrnout také páry sestávající z dvou otců a ještě rozšířit zkoumaný vzorek.

Oplodnění pro lesby není v Česku dostupné. Řešení? Homosexuální kamarád

V České republice zatím legislativa adopce dětí homosexuálními páry nepovoluje. Stejné je i to s umělým oplodněním, i když tam jakási cesta existuje. „Bohužel to stále nejde nějakou běžnou cestou, takže s otcem našeho nejmladšího Šimonka jsem umělé oplodnění podstoupila jako jeho domnělá partnerka. Měla jsem kolegu v práci, který je homosexuál, a také chtěl mít dítě. My jsme chtěly mít také s Lucií potomka, takže jsme se takto domluvili. Když jsme pak šli na zavedení embrya, tak jsme tam byli všichni tři. Oni se lidé většinou ani neptají a myslí si, že jsme třeba s Lucií sestry,” popsala v loňském rozhovoru pro INFO.CZ Gabriela, která si tímto způsobem pořídila společného potomka se svou partnerkou Lucií.

Tento způsob je nicméně nemožný, pokud se partneři rozhodnou uzavřít registrované partnerství. „Pokud se registrujete, tak jste absolutně vyškrtnuté z možnosti použít reprodukční kliniku. Takže teď přemýšlíme o registraci, ale ještě radši bychom byly, kdyby někdy v budoucnu bylo možné uzavřít plnohodnotné manželství,” vysvětlila Lucie.

Ani její dcery z předchozího manželství, které žily s oběma ženami ve společné domácnosti, nepociťují, že by nějak trpěly. „Myslím, že jsem díky tomu tolerantnější než moji vrstevníci. Jsem otevřená všem možnostem, nic nezavrhuji na první pohled,” popisuje starší dcera Veronika.

Rodiny bez matky a otce nejsou rodiny, tvrdí odpůrci. Vylučují tím i svobodné rodiče

Proti sňatkům a adopcím v Česku bojují především lidovci. „Když už o tom teď mluvíme, kolik času ztrácíme tím, že nějaká 4% skupina se dožaduje svých práv, ale my se máme hlavně dívat na rozvoj tohoto státu, rozvoj rodiny… oni nejsou rodinou,” uvedl v červenci 2017 v pořadu Štrunc lidovecký senátor Jiří Čunek.

Podobný názor na to má i spolek Aliance pro rodinu, který každoročně pořádá v době konání festivalu Prague Pride Den pro rodinu. „Jsme přesvědčeni, že manželství je jedinečná a nenahraditelná forma partnerského vztahu, který umožňuje předávání života a řádnou výchovu dětí. Jenom zde dochází k ideálnímu naplňování funkcí rodiny,” uvádí Aliance mimojiné na svých webových stránkách.

Tímto tvrzením bohužel diskriminují také množství rodin s jedním rodičem. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v Česku v roce 2016 přes 51 tisíc domácností, které tvořil svobodný rodič, převážně s jedním dítětem. Podle uvedené logiky by ani oni neměli mít právo nazývat se rodinou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1