Výchova homosexuálů dítě nepoškozuje, ukazuje výzkum. Nejsou rodina, tvrdí odpůrci | info.cz

Články odjinud

Výchova homosexuálů dítě nepoškozuje, ukazuje výzkum. Nejsou rodina, tvrdí odpůrci

Dítě potřebuje ke svému správnému vývoji mužské a ženské vzory, a proto by mělo vyrůstat pouze v tradiční rodině, jinak ho to může poškodit. To je myšlenka, kterou zastávají odpůrci homosexuálního rodičovství a adopcí. Argumentují většinou nezdravým prostředím, které podle nich v homoseuálních svazcích panuje a potomky může frustrovat. Nejnovější vědecká studie, která téměř tři dekády sledovala děti vyrůstající v lesbických rodinách, ale potvrzuje, že nejsou nijak náchylnější k psychickým problémům než jejich vrstevníci z takzvaných tradičních rodin.

Výzkum publikovaný v červencovém čísle The New England Journal of Medicine se zaměřil na děti lesbických párů, které sledoval po celou dosavadní dobu jejich života. Šetření začalo v roce 1986, když výzkumníci oslovili lesbické páry, které právě podstupovaly umělé oplodnění. Výzkumu se účastnilo 84 rodin, respektive 84 těhotných žen a 70 jejich partnerek (14 žen bylo svobodnými matkami). V následujícím roce se narodilo celkem 85 dětí, včetně jednoho páru dvojčat. Výzkumníci děti i rodiny sledovali celkem 25 let, v říjnu 2017 pak začali vyhodnocovat výsledky.

Děti lesbických partnerek netrpí psychickými problémy, naopak mají šťastnější rodinný život

Závěrem výzkumu bylo kromě posouzení psychického stavu také sebehodnocení dětí, v roce 2012 tedy 25letých. Experti skupinu potomků lesbických párů srovnali s demograficky podobnou skupinou dětí z takzvaných tradičních rodin. Děti lesbických párů dle výsledků měly o něco lepší vztahy s rodinou, více přátel a lépe hodnotily své zaměstnání. Téměř shodně s druhou skupinou pak posuzovaly svůj partnerský život a dosažené vzdělání. Tyto drobné rozdíly ale dle expertů nejsou natolik statisticky významné, jde proto spíše říct, že obě skupiny dětí mají stejně spokojený rodinný i pracovní život.

Experti také zkoumali, zda děti lesbických párů netrpí více depresemi, úzkostmi, ale i poruchami osobnosti a pozornosti. Ve všech 120 otázkách, které hodnotily jejich psychický stav, se děti stejnopohlavních párů nijak významně neodlišovaly od druhé skupiny vyrůstající v takzvaných tradičních rodinách s matkou a otcem. Výzkumníci zároveň závěrem dodávají, že by bylo vhodné do příštího výzkumu zahrnout také páry sestávající z dvou otců a ještě rozšířit zkoumaný vzorek.

Oplodnění pro lesby není v Česku dostupné. Řešení? Homosexuální kamarád

V České republice zatím legislativa adopce dětí homosexuálními páry nepovoluje. Stejné je i to s umělým oplodněním, i když tam jakási cesta existuje. „Bohužel to stále nejde nějakou běžnou cestou, takže s otcem našeho nejmladšího Šimonka jsem umělé oplodnění podstoupila jako jeho domnělá partnerka. Měla jsem kolegu v práci, který je homosexuál, a také chtěl mít dítě. My jsme chtěly mít také s Lucií potomka, takže jsme se takto domluvili. Když jsme pak šli na zavedení embrya, tak jsme tam byli všichni tři. Oni se lidé většinou ani neptají a myslí si, že jsme třeba s Lucií sestry,” popsala v loňském rozhovoru pro INFO.CZ Gabriela, která si tímto způsobem pořídila společného potomka se svou partnerkou Lucií.

Tento způsob je nicméně nemožný, pokud se partneři rozhodnou uzavřít registrované partnerství. „Pokud se registrujete, tak jste absolutně vyškrtnuté z možnosti použít reprodukční kliniku. Takže teď přemýšlíme o registraci, ale ještě radši bychom byly, kdyby někdy v budoucnu bylo možné uzavřít plnohodnotné manželství,” vysvětlila Lucie.

Ani její dcery z předchozího manželství, které žily s oběma ženami ve společné domácnosti, nepociťují, že by nějak trpěly. „Myslím, že jsem díky tomu tolerantnější než moji vrstevníci. Jsem otevřená všem možnostem, nic nezavrhuji na první pohled,” popisuje starší dcera Veronika.

Rodiny bez matky a otce nejsou rodiny, tvrdí odpůrci. Vylučují tím i svobodné rodiče

Proti sňatkům a adopcím v Česku bojují především lidovci. „Když už o tom teď mluvíme, kolik času ztrácíme tím, že nějaká 4% skupina se dožaduje svých práv, ale my se máme hlavně dívat na rozvoj tohoto státu, rozvoj rodiny… oni nejsou rodinou,” uvedl v červenci 2017 v pořadu Štrunc lidovecký senátor Jiří Čunek.

Podobný názor na to má i spolek Aliance pro rodinu, který každoročně pořádá v době konání festivalu Prague Pride Den pro rodinu. „Jsme přesvědčeni, že manželství je jedinečná a nenahraditelná forma partnerského vztahu, který umožňuje předávání života a řádnou výchovu dětí. Jenom zde dochází k ideálnímu naplňování funkcí rodiny,” uvádí Aliance mimojiné na svých webových stránkách.

Tímto tvrzením bohužel diskriminují také množství rodin s jedním rodičem. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v Česku v roce 2016 přes 51 tisíc domácností, které tvořil svobodný rodič, převážně s jedním dítětem. Podle uvedené logiky by ani oni neměli mít právo nazývat se rodinou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud