Výchova k vlastenectví po rusku. Děti budou dobývat repliku nacistického Říšského sněmu | info.cz

Články odjinud

Výchova k vlastenectví po rusku. Děti budou dobývat repliku nacistického Říšského sněmu

Vítězství nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce, jak je v Rusku označováno období mezi roky 1941 a 1945, kdy se Rudá armáda zapojila do bojů druhé světové války, je jedním z klíčových bodů ruských dějin, prostřednictvím něhož režim Vladimira Putina posiluje v Rusech vlasteneckého ducha. Ruské děti si zanedlouho budou moci vyzkoušet, jaké to je dobýt nacistický parlament Reichstag – symbol kapitulace Berlína. Jeho replika bude stát na předměstí Moskvy.

Replika budovy říšského parlamentu doplní kolorit Vlasteneckého parku, který před dvěma lety slavnostně otevíral na předměstí Moskvy ruský prezident Vladimir Putin. V parku se už nachází kopie ruské vojenské techniky, stejně jako výstavní prostory, obchody a videohry s vojenskou tematikou.

Částečně park slouží jako zábavní místo pro ruské rodiny, částečně jako výukové místo pro děti, které mohou od roku 2015 vstupovat do branného hnutí, kde se učí základnímu vojenskému výcviku a dostávají vlasteneckou výchovu. Vlastenectví v nich má ještě více posílit právě replika Reichstagu.

„Nyní chlapci budou moci dobýt skutečnou budovu, nejenom útočit na staré věci,“ vysvětloval vybudování repliky ministr obrany Sergej Šojgu. Kdy bude dokončena, případně zda si útok na budovu říšského parlamentu bude moci ozkoušet široká veřejnost, neupřesnil.

Rusové nejsou první, kdo vztyčí repliku říšského parlamentu. Kopie Reichstagu si nechal před dvěma lety postavit v hlavním městě Čečenska tamní vůdce Ramzan Kadyrov. Během oslav vítězství nad nacismem sehráli vojáci oblečení do sovětských uniforem jeho dobytí. Po přestřelce s komparzisty hrajícími nacisty a jejich zajetí se vydali na vítězný pochod ulicemi Grozného a nakonec položili ke Kadyrovovým nohám vlajky se svastikou a dalšími nacistickými symboly. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud