Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výchova k vlastenectví po rusku. Děti budou dobývat repliku nacistického Říšského sněmu

Výchova k vlastenectví po rusku. Děti budou dobývat repliku nacistického Říšského sněmu

Vítězství nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce, jak je v Rusku označováno období mezi roky 1941 a 1945, kdy se Rudá armáda zapojila do bojů druhé světové války, je jedním z klíčových bodů ruských dějin, prostřednictvím něhož režim Vladimira Putina posiluje v Rusech vlasteneckého ducha. Ruské děti si zanedlouho budou moci vyzkoušet, jaké to je dobýt nacistický parlament Reichstag – symbol kapitulace Berlína. Jeho replika bude stát na předměstí Moskvy.

Replika budovy říšského parlamentu doplní kolorit Vlasteneckého parku, který před dvěma lety slavnostně otevíral na předměstí Moskvy ruský prezident Vladimir Putin. V parku se už nachází kopie ruské vojenské techniky, stejně jako výstavní prostory, obchody a videohry s vojenskou tematikou.

Částečně park slouží jako zábavní místo pro ruské rodiny, částečně jako výukové místo pro děti, které mohou od roku 2015 vstupovat do branného hnutí, kde se učí základnímu vojenskému výcviku a dostávají vlasteneckou výchovu. Vlastenectví v nich má ještě více posílit právě replika Reichstagu.

„Nyní chlapci budou moci dobýt skutečnou budovu, nejenom útočit na staré věci,“ vysvětloval vybudování repliky ministr obrany Sergej Šojgu. Kdy bude dokončena, případně zda si útok na budovu říšského parlamentu bude moci ozkoušet široká veřejnost, neupřesnil.

Rusové nejsou první, kdo vztyčí repliku říšského parlamentu. Kopie Reichstagu si nechal před dvěma lety postavit v hlavním městě Čečenska tamní vůdce Ramzan Kadyrov. Během oslav vítězství nad nacismem sehráli vojáci oblečení do sovětských uniforem jeho dobytí. Po přestřelce s komparzisty hrajícími nacisty a jejich zajetí se vydali na vítězný pochod ulicemi Grozného a nakonec položili ke Kadyrovovým nohám vlajky se svastikou a dalšími nacistickými symboly. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744