Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyhledáváte rádi slevy? Pozor na závislost

Vyhledáváte rádi slevy? Pozor na závislost
 

Vidina ušetřených peněz mnohdy láká k nákupům zboží před záruční dobou. Odborníci ale připomínají, že stejně jako v jiných případech není složité vytvořit si závislost. Lidé potom podobné slevy aktivně vyhledávají a své zkušenosti dokonce sdílejí na diskuzních fórech. Fenoménu se ve svém článku věnuje také server BBC.

Kdo by nechtěl ušetřit pri nákupu běžného zboží v supermarketu? Není to ale bez rizika: občas podobná touha překročí meze a člověka pohltí. Například 37letý Londýňan Andy Webb nedokáže projít supermarketem, aniž by se nepodíval po slevách. Nezajímá ho zboží za akční cenu, ale žluté nálepky, které bývají na produktech s blížícím se datem spotřeby.

„Když je sekaná ze čtyř liber zlevněna na jednu, jsem mnohem více nadšený, než by dospělý muž měl být,“ říká Webb. Jednou se mu podařilo za pouhých sedm liber nakoupit jídlo, za které by předtím zaplatil více než čtyřikrát tolik. S „kořistí“, jak svůj nákup označil, se pochlubil na svém blogu.

„Mám problém,“ přiznává Andy. BBC dodává, že takovou závislost lze pochopit. Slevy ve Velké Británii začínají na několika pencích a končí až 90procentním snížením původní ceny. Podobně je tomu i v Česku. I když zjistit, kdy a kde levnější zboží před záruční lhůtou najít, je obtížnější než v případě běžných slev.

Tento typ slev se totiž nevyskytuje v letácích a není na něj reklama. Existují také mnohé online diskuse, které se zabývají tím, kde zlevněné zboží najít. Někteří zákazníci ve slevách dokonce nalezli pravidelnosti: „Žili jsme dvě minuty od obchodu a každý večer v půl osmé tam měli chleba za 10 pencí,“ píše Emma Drew, 28letá lovkyně slev z Cambridgeshire.

Katy Stevens z Essexu zase dodává, že nejlepší čas na bleskové slevy v jejích oblíbených obchodech je mezi pátou a sedmou hodinou večer. Ceny jdou dolů až o 90 procent.

A jak tedy supermarkety určují, které výrobky dostanou polep s nápisem „sleva“? Záleží na nabídce a poptávce. Supermarkety obvykle umisťují nejčerstvější jídlo na konec regálů a nejstarší na začátek.

Skener pak obchodníkům ukáže, kolik kusů zbylo a jak rychle se prodávají. Pokud to vypadá, že se zboží nestihne vyprodat, nabídne skener snížení ceny. Je tedy logické, že zájemci uspějí spíše večer, neboť teprve tehdy dokáže skener vyhodnotit, která potravina se neprodá.

Ředitel kvality řetězce Tesco v Británii dodává, že i když se jídlo neprodá ani po slevě, neznamená to, že skončí v popelnici. Obchod využívá aplikaci, která spolupracuje s místními charitami, jež jídlo převezmou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744