Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výhrůžkám smrtí navzdory. Afghánský ženský hudební soubor vystoupí v Davosu

Výhrůžkám smrtí navzdory. Afghánský ženský hudební soubor vystoupí v Davosu

Naráží na nepochopení v rodině i ve společnosti, která jim neváhá vyhrožovat smrtí. Členky prvního afghánského ženského hudebního souboru ale ničeho nedbají a neohroženě kráčí za svými sny. A daří se jim. Dnes vystoupí v Davosu na probíhajícím zasedání Světového ekonomického fóra. Koncert pro několik tisíc vlivných lidí z politických a ekonomických kruhů je považován za velký průlom, který by je mohl katapultovat na světová pódia. 

„V Afghánistánu to mají dívky hodně těžké. Někteří otcové zakazují svým dcerám chodit do školy, natož aby se byli ochotní bavit o studiu hudby. Podle nich by ženy měly zůstat doma a věnovat se uklízení,“ uvedla pro AFP šéfka souboru Negina Khpalwaková.

Ona sama měla štěstí, její rodiče patří k osvícenější části společnosti a svoji dceru v hudbě podporují. Širší rodina už ale tak tolerantní není. „Babička pohrozila tátovi, že ho zavrhne, když mi dovolí navštěvovat hudební školu,“ popsala Khpalwaková. Vystupování v hudební skupině považuje její příbuzenstvo za hanbu. Kvůli rodinné cti by jí byli ochotní i zabít. „Kdekoli tě uvidím, zabiju tě. Jsi pro nás ostudou,“ řekl jí strýc.

Strach o život nakonec vedl Khpalwakovou k rozhodnutí přestěhovat se s rodiči do Kábulu. Nepochopení ani výhružky dívku od vysněné kariéry neodradily. Chce získat stipendium v zahraničí, po škole má v plánu vrátit se zpátky do Afghánistánu a stát se dirigentkou národního souboru.  

Patnáct let po pádu radikálního islámského režimu Talibánu, který zakazoval vedle řady jiných světských radovánek i hudbu, zůstává rovnost pohlaví stále nedostižným snem mnohých žen a dívek. Názorně to dokládají statistiky Národního statistického úřadu, z nichž vyplývá, že loni navštěvovalo školu pouhých 19 % žen. „Když se nevzepřete, nemáte žádnou budoucnost,“ zdůrazňuje Khpalwaková.

První afghánský hudební soubor Zohra tvoří 35 dívek. Některé přišly doslova z ulice, kde kvůli neustávajícím bojům žily v neustálém strachu o život. „Neustále se bojíte, že zemřete,“ přiblížila strasti Afghánců Zarífa.

Šance na nový život skrze hudbu jí vlila naději do žil – Zarífa věří, že se její generaci podaří překonat dosavadní mentalitu ve společnosti, která její matce neumožnila studovat. „Je na mojí generaci, aby se pokusila udělat něco pro svoji zemi, ale než se něco změní, potrvá to jednu generaci,“ odhaduje. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744