Vymáčkla si pupínek, mohla kvůli tomu zemřít. Nepodceňujte kožní záněty, varuje lékařka

Info.cz, IvM

11. 08. 2017 • 06:52

Videa, ve kterých se jejich aktéři vypořádávají s nedokonalostmi pleti, se v poslední době stala populární zejména na sociálních sítích. Inspirace takovými videi ale může být i nebezpečná. Dokládá to příběh 21leté Kate Wrightové z Texasu, která v touze po dokonalé pleti skončila nakonec v nemocnici. 

Mladá Kate na svém Twitteru nedávno popsala, jak se chtěla zbavit nevzhledného pupínku nad obočím. Bohužel ale nešlo jen o běžnou vadu na kráse, kterou jde bez větších potíží odstranit i doma, ale o cellulitis, tedy zánět podkoží. „Představte si, že se vám z pokožky dere rozžhavené uhlí, ten tlak a horko byly nesnesitelné,“ popsala na sociální síti.

„Zánět podkoží může být velice závažný, zvlášť pokud se infekce rozšíří, řekla Huffington Postu dermatoložka Jessica Krantová. „Jakmile infekce přejde z kůže do krevního řečiště nebo do hlubokých tkáňových vrstev, může se dostat i do očí, mozku, kloubů nebo kostí. V těchto oblastech pak může být infekce těžko léčitelná a může napáchat spoustu škod.“

Tento druh zánětu mohouu podle Kantové lidí lehce zaměnit se zcela běžným pupínkem, pokud je ale zánět neobvykle hluboký a okolí je oteklé a bolestivé, je na místě být obezřetný. „Vymáčknutí jakéhokoli pupínku je riziko, pokud je malý a mělký, jde to lehce, pokud je ale hluboký, říkáte si o potíže. Vymáčknutím jakékoli léze navíc zvyšujete riziko bakteriální infekce,“ dodává Kantová.

Jak podle dermatoložky postupovat, pokud se na vaší pleti objeví něco, čeho se chcete co nejrychleji zbavit: Jemně si napařte obličej, teplo obsah pupínku uvolní. Použijte speciální přípravky, nejlépe ty na předpis. Pokud se na vašem obličeji objeví velký, bolestivý a hluboký útvar, poraďte se s lékařem, ten vám může píchnout injekci kortizolu, který zánět utlumí.

Neméně důležité je podle Kantové takovým nepříjemnostem předcházet. Apeluje tak především na dívky, aby udržovaly svojí kosmetickou výbavu čistou. „Je důležité důkladně umýt i štětce a jiné pomůcky.

 

SDÍLET