Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vymáčkla si pupínek, mohla kvůli tomu zemřít. Nepodceňujte kožní záněty, varuje lékařka

Vymáčkla si pupínek, mohla kvůli tomu zemřít. Nepodceňujte kožní záněty, varuje lékařka

Videa, ve kterých se jejich aktéři vypořádávají s nedokonalostmi pleti, se v poslední době stala populární zejména na sociálních sítích. Inspirace takovými videi ale může být i nebezpečná. Dokládá to příběh 21leté Kate Wrightové z Texasu, která v touze po dokonalé pleti skončila nakonec v nemocnici. 

Mladá Kate na svém Twitteru nedávno popsala, jak se chtěla zbavit nevzhledného pupínku nad obočím. Bohužel ale nešlo jen o běžnou vadu na kráse, kterou jde bez větších potíží odstranit i doma, ale o cellulitis, tedy zánět podkoží. „Představte si, že se vám z pokožky dere rozžhavené uhlí, ten tlak a horko byly nesnesitelné,“ popsala na sociální síti.

Cellulitis totiž nepostihuje jen horní vrstvu kůže, infekce v tomto případě zasahuje až do hlubokých podkožních tkání, v krajních případech i do svalů. Rozsáhlá a neléčená infekce pak může vést k selhání orgánů nebo dokonce smrti. To ale naštěstí nebyl případ Kate.

„Zánět podkoží může být velice závažný, zvlášť pokud se infekce rozšíří, řekla Huffington Postu dermatoložka Jessica Krantová. „Jakmile infekce přejde z kůže do krevního řečiště nebo do hlubokých tkáňových vrstev, může se dostat i do očí, mozku, kloubů nebo kostí. V těchto oblastech pak může být infekce těžko léčitelná a může napáchat spoustu škod.“

Tento druh zánětu mohouu podle Kantové lidí lehce zaměnit se zcela běžným pupínkem, pokud je ale zánět neobvykle hluboký a okolí je oteklé a bolestivé, je na místě být obezřetný. „Vymáčknutí jakéhokoli pupínku je riziko, pokud je malý a mělký, jde to lehce, pokud je ale hluboký, říkáte si o potíže. Vymáčknutím jakékoli léze navíc zvyšujete riziko bakteriální infekce,“ dodává Kantová.

Jak podle dermatoložky postupovat, pokud se na vaší pleti objeví něco, čeho se chcete co nejrychleji zbavit: Jemně si napařte obličej, teplo obsah pupínku uvolní. Použijte speciální přípravky, nejlépe ty na předpis. Pokud se na vašem obličeji objeví velký, bolestivý a hluboký útvar, poraďte se s lékařem, ten vám může píchnout injekci kortizolu, který zánět utlumí.

Neméně důležité je podle Kantové takovým nepříjemnostem předcházet. Apeluje tak především na dívky, aby udržovaly svojí kosmetickou výbavu čistou. „Je důležité důkladně umýt i štětce a jiné pomůcky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744