Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vymírání v přímém přenosu. Internetem koluje fotka posledního nosorožce, vyrostl v Česku a potomky už mít nebude

Vymírání v přímém přenosu. Internetem koluje fotka posledního nosorožce, vyrostl v Česku a potomky už mít nebude
 

Nosorožci čelí bezprostřednímu riziku vyhynutí a to zejména kvůli pytlákům, kteří lační po jejich rozích. Mohutný savec se tak během let stal jedním ze symbolů ochrany životního prostředí. Ač se některé druhy nosorožce daří udržovat v poměrně uspokojivých stavech, poddruh severního tuponosého nosorožce už takové štěstí nemá.

Na živu už je totiž podle všeho jen jeden samec a několik samic. Největší problém je však v tom, že nosorožec jménem Sudan už není schopen zplodit žádné potomky.

Na světě už přežívá jen šest exemplářů tohoto obra. Ačkoliv ochranáři vytvořili svým svěřencům v keňské rezervaci ideální podmínky, 44letý Sudan už páření není schopen.

Přišel tak na řadu odvážnější plán, kdy se v rámci zachování alespoň části genetického fondu aktivisté pokusili spářit poslední přežívající samice s nadřazeným druhem tuponosých nosorožců, kterých podle posledních statistik stále přežívá kolem 8 tisíc.

Jak se ale ukázalo, biologické hodiny už dotikaly i samici Najin a její mládě Fatu má kolenní klouby příliš slabé na to, aby mohlo nosit vlastní potomky. Všechny pokusy o záchranu extrémně ohroženého druhu tím pádem ztroskotaly.

Přirozeně se severní poddruh nosorožce tuponosého vyskytoval oblasti kolem Súdánu, Čadu, Středoafrické republiky nebo Konga. Četné válečné konflikty a honba pytláků za mýtickou rohovinou ovšem populaci zdecimovaly do takové míry, že jednimi z posledních přeživšími tohoto druhu byli právě tři odchovanci ze zoo ve Dvoře Králové, kteří se před 7 lety přestěhovali do rezervace v Keni, kde probíhaly pokusy o jejich záchranu. V České republice stále žije samice Nabiré narozena v roce 1983. Další dvě pak žijí v zoo v San Diegu.

Ošetřovatel Daniel Schneider dokonce před rokem založil Sudanovi profil na Tinderu aby tak získal potřebné finance na další rozmnožovací pokusy.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link