Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšší mzda vám spokojenost nekoupí, zjistili vědci. Mají místo toho tento jednoduchý recept

Vyšší mzda vám spokojenost nekoupí, zjistili vědci. Mají místo toho tento jednoduchý recept

Kvalita spánku má mnohem větší vliv na naší spokojenost, než se může na první pohled zdát. Podle nové studie britského Národního centra sociálních studií se na našem rozpoložení podepíše až čtyřikrát víc než například výrazné zvýšení mzdy.

Vědci zjistili, že životní spokojenost průměrného Brita se pohybuje kolem 62 bodů ze 100, přičemž 20 procent respondentů, kteří se cítili nejspokojenější, dosáhlo na skóre 72 až 92 bodů. Výši příjmu celková spokojenost odrážela mnohem méně, než by se dalo čekat.

S nárůstem platu o 50 procent se celková spokojenost lidí zvýšila jen o pouhý půl bod. Oproti tomu kvalita spánku měla na pocity jednotlivých respondentů až čtyřikrát větší vliv, než je samotná výše mezd.

Přibližně 35 procent respondentů uvedlo, že je spokojeno se svým sexuálním životem. U těch, kteří se umístili v horní hranici celkového žebříčku, pak výzkumníci zjistili, že jejich sexuální aktivita dosahuje až dvojnásobku národního průměru.

Ian Mulheirn, ředitel poradenského týmu společnosti Oxford Economics, který se na výzkumu také podílel, podle serveru Independent řekl, že „v období rychlých změn, ve kterém musíme žít naše životy, jsme vytvořili nový nástroj, který nám může pomoci zjistit, co vlastně ovlivňuje naše pocity.“

Vědci celkem vyzpovídali 8250 lidí a celkem prozkoumali 60 různých aspektů života, které mohou ovlivnit celkovou spokojenost. Výzkum ale nekončí, panel respondentů budou výzkumníci testovat každých šest měsíců, to jim umožní sledovat, jak se v průběhu času Britové cítí.

1080p 720p 360p
Zdraví a štěstí si za peníze nekoupíte, říká zakladatel Dobrého anděla Sýkora

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744