Vytipovával bojovníky pro Islámský stát. Teď sedí v tureckém vězení a dostává pomoc od australské vlády

Info.cz

13. 08. 2017 • 18:05

Hlavní náborář upadajícího Islámského státu (IS) Neil Prakash dostává v tureckém vězení základní konzulární pomoc Austrálie. Podle ministryně zahraničí Julie Bishopové země doufá, že se díky této spolupráci dostane k citlivým údajům této teroristické organizace. Jako náborář bojovníků by totiž Prakash mohl mít údaje o Australanech, kteří kdy byli s IS spojeni. To by pro australské tajné služby představovalo obrovský pokrok ve vyšetřování. 

Mezi diplomatickou pomoc, kterou Prakash od australské vlády aktuálně dostává, by mohly patřit zprávy rodinným příslušníkům, pomoc při vyjednávání s tureckými úřady či asistence u právních úkonů. O pomoc Prakash sám požádal, což může souviset s tím, že se mu během bojů v Sýrii narodily dvě děti, které podle všeho mají nárok na australské občanství.

Australané již teroristu dvakrát v jeho tureckém vězení v Gaziantepu u syrských hranic navštívili.

V tureckém vězení je Prakash kvůli obvinění, že plánoval teroristické útoky na turecké půdě na australské občany. Austrálie pak požaduje jeho vydání mimo jiné i proto, že plánoval útoky z roku 2014 a 2015.

Turecko v v březnu na žádost australské vlády o vydání Prakashe kývlo, v květnu australský premiér Malcolm Turnbull uvedl, že je pravděpodobné, že Prakash bude do Austrálie vydán během několika měsíců.

Prakash byl zatčen loni 24. října, když se snažil překročit syrsko-tureckou hranici. Jeho převaděč jej však zradil a Prakash padnul do rukou turecké policii.

SDÍLET