Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vytipovával bojovníky pro Islámský stát. Teď sedí v tureckém vězení a dostává pomoc od australské vlády

Vytipovával bojovníky pro Islámský stát. Teď sedí v tureckém vězení a dostává pomoc od australské vlády

Hlavní náborář upadajícího Islámského státu (IS) Neil Prakash dostává v tureckém vězení základní konzulární pomoc Austrálie. Podle ministryně zahraničí Julie Bishopové země doufá, že se díky této spolupráci dostane k citlivým údajům této teroristické organizace. Jako náborář bojovníků by totiž Prakash mohl mít údaje o Australanech, kteří kdy byli s IS spojeni. To by pro australské tajné služby představovalo obrovský pokrok ve vyšetřování. 

Mezi diplomatickou pomoc, kterou Prakash od australské vlády aktuálně dostává, by mohly patřit zprávy rodinným příslušníkům, pomoc při vyjednávání s tureckými úřady či asistence u právních úkonů. O pomoc Prakash sám požádal, což může souviset s tím, že se mu během bojů v Sýrii narodily dvě děti, které podle všeho mají nárok na australské občanství.

Australané již teroristu dvakrát v jeho tureckém vězení v Gaziantepu u syrských hranic navštívili.

V tureckém vězení je Prakash kvůli obvinění, že plánoval teroristické útoky na turecké půdě na australské občany. Austrálie pak požaduje jeho vydání mimo jiné i proto, že plánoval útoky z roku 2014 a 2015.

Turecko v v březnu na žádost australské vlády o vydání Prakashe kývlo, v květnu australský premiér Malcolm Turnbull uvedl, že je pravděpodobné, že Prakash bude do Austrálie vydán během několika měsíců.

Prakash byl zatčen loni 24. října, když se snažil překročit syrsko-tureckou hranici. Jeho převaděč jej však zradil a Prakash padnul do rukou turecké policii.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744